MDŽ v Týništi nad Orlicí – 2013

MDZ detiJak čas běží, stále větší část společnosti si uvědomuje, že Mezinárodní den žen není svátek zbytečný, že je potřebné vzdát úctu ženám, které nejen ve světě, ale i u nás bojují o svá práva. Každý boj sice probíhá jinak, podle podmínek a civilizovanosti společnosti, čímž chci říci, že i u nás je hodně věcí, které ženy trápí a které by chtěly a mohly řešit.

Ještě před necelými 10 lety se v „našich" mediích o tomto svátku moc nemluvilo, a když, tak jen s pohrdáním. Ale i to se už pomalu mění. U nás v Týništi nad Orlicí jsme se tím nedali nikdy zmást a hned od roku 1990 jsme našim ženám každoročně připravovali besedu, na kterou byli zváni hosté z různých oborů činnosti a vždy bylo o čem diskutovat. Také letos se 9. března v Areálu chovatelů, v sále vyzdobeném krajkovými dečkami, sešlo kolem 80 žen a mužů. Hned za dveřmi vítal hosty uvítací výbor - to je titul pro muže za to, že každého příchozího, ale především ženy přivítají, dají jim karafiát, přáníčko a perníkové srdce a uvedou je na místo. Ale to není všechno, čím si v tento den ženy předcházejí. U stolu jim nabídnou sklenici vína na přípitek a poukázku na čtvrtku grilovaného kuřete a samozřejmě spoustu cukroví, které naopak zase ženy pečou pro přítomné muže, ale i pro všechny ostatní hosty. Každá se přece chce pochlubit tím co umí.
Dobrou náladu navodil pan Králíček hudbou na elektrofonické varhany. Předseda MěV KSČM Jan Vaník přivítal hosty – přijela k nám členka ústředního výboru Věra Žižková, zástupci našeho okresu v krajském zastupitelstvu Královéhradeckého kraje Josef Lukášek a Leoš Voborník a s nimi i předseda OV KSČM Antonín Kapucián - a potom pozvedl sklenici a popřál ženám všechno nejlepší a jako doktor, hlavně dobré zdraví a hodně elánu do další práce. Radost všem udělalo vystoupení malých dívek z Danina tanečního kroužku. Naopak informace Josefa Lukáška z jednání KZ, byť byla zajímavá, mluvila spíše o starostech než o radostech. Všechno však napravil dramatický kroužek žen z Ledců, který si pro nás připravil pohádku O Otesánkovi ve verzi pro dospělé. Kde je hudba tam je i dobrá nálada a tanec odbourává kalorie ze zkonzumovaných dobrot. Výsledek je, že všichni jsou spokojeni a těší se na další setkání a to nejbližší bude 1. května na prvomájové manifestaci v Týništi n.O.

/mon/

Zobrazeno 5218 x
Nahoru