Karel Marx o České republice

Karl MarxKdyž jsem si listoval Marxovým náčrtem k Občanské válce ve Francii, který tento filozof sepsal někdy v dubnu či květnu r. 1871, nestačil jsem se divit, jak už tehdy trefně vystihl podstatu fungování a krátkou historii ČR.
Dokonce tak trefně, že by od hodiny mohl dělat naší společnosti kronikáře. Posuďte sami:
 
»Celá zkaženost kapitalistického režimu, jehož vrozená tendence dostala volný průchod, propukla s naprostou nespoutaností. Zároveň se rozpoutaly orgie rozkošnického hýření, prostopášné nádhery, jakési pandemonium všech nízkých vášní ‚vyšších tříd'. Tato konečná forma vládní moci byla zároveň její nejprostituovanější formou, bylo to nestydaté drancování státních zdrojů bandou dobrodruhů, semeniště obrovských státních dluhů, oslava prostituce, vyumělkovaný život plný falešného předstírání. Vládní moc se vším svým pozlátkem, pokrývajícím ji od hlavy až k patě, se topila v bahně. (...)
Dokud se však tento řád přijímal jako nezvratná a nepopiratelná nutnost, mohla mít státní moc zdání nestrannosti. Udržovala existující porobenost mas jako neměnný řád věcí a jako společenský fakt, který masy snášely bez boje a jejich ‚přirozené představení' bezstarostně uskutečňovali«.
Zobrazeno 4488 x
Nahoru