Agrese

army 305276 640V minulých dnech rozbouřilo vody mezinárodních vztahů napadení Sýrie, potažmo syrského území obydleného Kurdy Tureckem.

Turecko již velmi dlouho bojuje s Kurdy na svém území.Nyní využívá příležitost oslabeného syrského státu po bojích s Islámským státem, aby si vyřídilo účty i Kurdy žijícími na syrském území. Toto území je nejen kurdské, ale také bohaté na naleziště ropy a jiných surovin.

Kurdové patří svým původem k iránským národům. Žijí na území několika států. Nejvíce je jich v Turecku (11,4 až 14 mil.), v Iránu (4,8 až7 mil.), Iráku( 4až 6,5 mil) Sýrii 1,6 mil.
V roce 1927 vzniklo kurdské povstání a vyhlášení Araratské republiky. Ta nebyla mezinárodně uznána. V září 1931 zanikla zásahem turecké armády.Po druhé světové válce vznikla marxistická Kurdská strana pracujících(PKK), která pod vedením Abdullaha Ocalana vyvolala v letech 1984 až1991 ozbrojený protiturecký konflikt. Ocalan byl agenty CIA v roce 1999 v Keni zajat a v Turecku odsouzen k doživotí. Turecko od roku 1991 zakázalo na veřejnosti používat kurdský jazyk. Jedinou úřední řečí je turečtina.

Nemůžeme souhlasit s agresí Turecka proti svému sousedovi a prosazování svých zájmů zbraněmi. Situace je velmi vážná a mezinárodní společenství by mělo dát jasně najevo, že takovýto postup není možný.

Věra Žižková, předsedkyně Kh KV KSČM
Zobrazeno 1121 x
Nahoru