Chystá se nová Opencard

cardVšichni z Vás jistě více či méně užívají hromadnou dopravu. Ať už na cestu do práce a z práce nebo jen o víkendech když se chcete udělat výlet do některého malebného zákoutí v našem kraji a nemyslet při tom na to, jestli tam budu mít kde zaparkovat auto. Jezdíte vlakem či autobusem v našem krajském městě pak můžete využít i jízdy trolejbusem.
Když v roce 2003 přišel náš krajský úřad s vizí jednotné hromadné dopravy, s vizí kdy bude možnost si kupovat v rámci kraje přestupní jízdenky, kdy jízdenky vydané v autobuse budou platit i ve vlaku a obráceně, kdy bude na celém území kraje jednotné jízdné, a tak jednotliví dopravci nebudou moci šponovat ceny dle vlastní vůle, či spíše zlovůle a za tím účelem krajský úřad založil společnost OREDO, mnozí skeptici tomuto projektu dávali jepičí život.
Ale ačkoliv jako každý projekt i tento měl zprvu pár malých vad na kráse, postupně vše začalo fungovat a dnes se dá říci, že vymyslet lepší systém snad ani nejde, o čemž svědčí i to, že do projektu se přidal i Krajský úřad Pardubického kraje a dnes už tak můžeme stejným způsobem cestovat nejen po Královéhradeckém kraji, ale i v kraji sousedním.
Jenže to bychom nebyli v Čechách, aby to co funguje a dobře funguje, někdo „chytrý" se nesnažil ještě více vylepšit a výsledkem pak byl naprosto nefungující hybrid, jakým byla v nedávné době třeba pražská Opencard. Člověk by si řekl, že se úředníci z chyb poučí a do podobných projektů se už nebudou znovu pouštět. Jenže chyba lávky. Humbuk kolem Opencard pomalu utichl a na svět se řítí další elektronická čipová karta, tentokrát v systému IREDO (Integrovaná regionální doprava).
Od 1. září si tak již nebudeme moci koupit přestupní nebo časovou jízdenku, aniž bychom nebyli majiteli této chytré čipové karty, kterou si samozřejmě budeme za nějaký ten peníz muset zakoupit. Ještě bych nic nenamítal, kdyby společnost OREDO, dala lidem na výběr a ponechala vše stávající tak jak je a možnost zakoupit si čipovou kartu, tak ponechala jen jako možnou alternativu. Pak by to bylo asi v pořádku a někteří by výhod čipové karty využili a někteří ne. Pravda těch výhod vidím pramálo. Snad jen, že nebudu muset po kapsách lovit drobné, protože řidič by jinak neměl nazpátek, ale tím mi tak nějak ty výhody docházejí a pravda ani na stránkách jsem se je nedočetl.
Proč datum 1. září na spuštění? Je to jednoduché. Elektronické karty se týkají i slev na žákovské a studentské slevy. Takže nyní si již dítko školou povinné, které denně dojíždí do školy, už nebude moci bez této karty koupit zlevněnou jízdenku. Společnost OREDO tedy právem očekává, že v srpnu kdy se spouští prodej těchto karet, vezmou cestující kanceláře dopravních společností útokem a pěkně si na tom namastí kapsy. Jen se bojím, aby to vše pak od září aspoň fungovalo a neskončili jsme jako v Praze. Jen když si představím, co bude stát peněz a času než všechny strojky v autobuse projdou updatem, aby byly schopny detekovat tyto karty. Kdo to zaplatí? Společnost OREDO tedy kraj? Nebo my cestující formou dražších jízdenek? Ptám se též, kdo to rozhodl a schválil? Naše krajské zastupitelstvo, coby zřizovatel společnosti nebo to je sólo akce OREDA? A kdo za to ponese zodpovědnost v případě totálního propadáku? Jednatelé OREDA nebo krajští zastupitelé či radní pro dopravu?
Je před námi spousta otázek. A tak přeji všem po prázdninách pevné nervy a rozvážné hlavy až nebudete moci použít svoji draze koupenou kartu, až budou díky kartám a nefunkčnosti nabírat autobusy nehorázná zpoždění a až se budete muset svým šéfům v práci a učitelům ve školách omlouvat, že sice jdete pozdě, ale vaše vina to není. Čí tedy?  
    
Ing. Miroslav Pavlíček
Zobrazeno 4486 x
Nahoru