Dostupné zdravotnictví

zdravotnictviPo dlouhých úvahách jsem kývnul na kandidaturu do „krajského zastupitelstva KH kraje. Co mě k tomu v mých 45 letech jako lékaře přimělo?

Patřím k rodákům Týniště nad Orlicí a snad i k patriotům. Když jsem jako lékař před 20 lety začínal s praxí, všichni slibovali zlepšení snad „všeho" včetně lékařské péče. Ano, řada věcí se „zlepšila". Máme vcelku slušně vybavené nemocnice, někde i dostupné – a se špičkovou péčí. Pakliže se však na pacienta dostane... Z celého procesu se jaksi vytratil prostý pacient, dnes moderně již klient, který nikoho nezajímá, a to až do voleb!

V okrese jsme kdysi měli tři centra LSPP-pohotovosti, v současnosti máme stěží jedno a na návštěvy k pacientům nejezdíme. Měli jsme dvě nemocnice a máme jednu. I nad touto jedinou v Rychnově nad Kněžnou se stahují mraky, jelikož někteří mocipáni na „kraji" se domnívají, že my pod Orlickými horami jsme asi neustále zdraví a lékaře nepotřebujeme, zatímco v Náchodě, v Jičíně, v Trutnově i v Hradci Králové jsou na tom špatně, a tudíž musí mít ošetření ve "své" nemocnici, a to nejlépe ve fakultní!

Prostým lidem tuto péči nezávidím a přeji jim ji, ale proč mám já a mí pacienti být v jiné kategorii či ve frontě na ošetření. Již dnes má mnoho pacientů v rychnovském okrese špatný přístup k neodkladné péči. Prodloužil se dojezd rychlé zdravotní pomoci na 20 minut od stanoviště, ale v Orlických horách jsou místa, kde v zimě, i když bude dobré počasí, se nedostaneme pod 45 minut. Lidé žijící v horách, nebo na samotách se nemohou často ani bránit, protože o změnách nevědí. Zde v přímém kontrastu, v praxi, vynikne, jak "hezky" se k těmto lidem chovají někteří „krajští" radní s pomocí VZP, která z redukce lůžek profituje (neutratí tolik) a má tedy větší zisk.

A tak doufám, že se nám, jako zastupitelům, podaří odvrátit omezující změny v Oblastní nemocnici Rychnov nad Kněžnou, abychom i my měli odpovídající péči, a to v běžném dosahu a nemuseli jezdit až do Náchoda, kam jsme směrováni - a nikomu se do "kopce" nechce, když Hradec Králové je blíž.

Zajímavá situace nastane, až se někomu z „mocipánů" v našem okrese něco stane (při lyžování či turistice) a bude v podobné situaci jako my všichni. Pak nechť si užije „dostupnosti" zdravotní péče v našem kraji. Až bude v Říčkách v Orlických horách volat po péči, doporučíme mu Náchod či Jičín a dopravu nechť si zajistí sám.

MUDr. Leoš Voborník

Zobrazeno 5014 x
Nahoru