Důchody po česku

old people 1553347 640Je český občan opravdu nezodpovědný, nebo se nezodpovědně chová stát? Každou chvíli slýcháme, že současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný.
Lidé údajně nemyslí na své zabezpečení ve stáří a příliš spoléhají na stát. Otázkou však je, zda je špatně v tomto spoléhat na stát. Jsem přesvědčen, že nikoliv.

Ostatně při současné výši průměrného výdělku v ČR, na který však nedosáhnou zhruba dvě třetiny zaměstnanců, mnohým nic jiného ani nezbývá. Proto považuji nejrůznější apely na občany ke spoření si na důchod formou penzijního připojištění (případně zvýšení měsíčních úložek) za nesmyslné. Někdy jsou dokonce ti, co si na důchod nespoří vůbec či v malé výši, osočováni z nezodpovědnosti – což považuji nejen za výsměch, ale přímo za drzost. Jaké je řešení?

Každý zaměstnanec má za odvedenou práci nárok na řádnou mzdu, nikoliv almužnu. Každý důchodce má za celoživotní práci nárok na řádný důchod – což souvisí mimo jiné s výší mzdy, kterou pobíral v produktivním věku. Řešením je tedy zasadit se o zvýšení mezd na evropskou úroveň (ceny zboží a služeb máme evropské již dávno). Zároveň je třeba výrazně zvýhodnit rodiny se dvěma a více dětmi, které se řádně připravují na budoucí povolání, oproti rodinám s jedním dítětem nebo bezdětným párům. Tímto se vytvoří podmínky pro vyplácení důchodů v důstojné výši.

Vzhledem k výše uvedenému je zřejmé, že nezodpovědný není český občan, nýbrž stát. K nápravě, tedy ke zvýšení mezd na odpovídající výši a následnému zvýšení důchodů, je však třeba dostatečné politické vůle. Je tedy na voličích, jaké politiky si zvolí. Zda dají hlas politikům ze sociálně smýšlející politické strany, nebo politikům ze stran myslících prioritně na blaho zaměstnavatelů, zejména velkých společností – popřípadě dokonce politikům sedícím současně na dvou židlích (té politické a zároveň i velkopodnikatelské). Pokud si občané zvolí politiky z druhé jmenované skupiny, nelze v oblasti důchodů a mezd očekávat žádné výrazné změny. Případné změny by byly pouze kosmetické tak, jak jste to mohli vidět dosud. Proto je potřeba pečlivě zvážit, komu v blížících se parlamentních volbách odevzdat svůj hlas.

Josef Zima
Zobrazeno 2722 x
Nahoru