Ekologie

female 1297600 640
V okurkové sezóně se pro novináře moc zajímavých témat se neotvírá. Většina lidí chce prožít letní odpočinek na dovolených v klidu, bez sledování hororových zpráv.
V horku se vše zpomaluje a řešení mnoha otázek se odkládá až na potom, až se po prázdninách vše vrátí do normálu.
Aspoň, že to počasí je dobrým námětem. Jednou je moc teplo a sucho, pak zase chladno a mokro a nikdy to není tak akorát. Při každé změně počasí tak mohou vystartovat ekologičtí aktivisté s upozornění, to je změna klimatu, mějme se na pozoru.
Počasí asi nikdy nebylo úplně takové, jak si člověk přál. Máme z historie zprávy o povodních, suchých obdobích i krutých zimách a to ještě nebylo lidstvo tak rozmnožené a náročné na spotřebu.

Studenti protestují pod vedením udatné Grétky proti ničení planety. Já se však ptám, jak se sami chovají, aby planetu chránili? Kolik z nich je bez mobilu, počítače, kolik z nich chodí pěšky do školy, kolik z nich nemá plnou skříň triček, riflí a kolik z nich si dokáže vypěstovat nějakou plodinu a nekupuje potraviny v supermarketech? Dokážeme omezit svou spotřebu? Dokážeme využít i všechny zdroje? Proč ve vilových čtvrtích si lidé nevypěstují ani vlastní petržel ? Proč nemají na zahradě pár slepic, které by zkonzumovaly zbytky potravin a ještě se odměnily ekovejcem? Proč jsou všude jen zelené, přesto neživé supertrávníky na které spotřebováváme spoustu vody?

V dnešním světě, kde se vše hodnotí jen hodnotou peněz asi žádné přesvědčování nepomůže. Pokud je pro lidi ekonomičtější si vše koupit v marketu, než si něco vypěstovat budou kolem našim domů jen tuje a trávníky. Pokud bude naše společnost postavená na hospodářském růstu, ekologie má smůlu. Kapitalismus se řídí svým hlavní krédem: Vyrábět stále více, levněji, s co největším ziskem. Vše ostatní ho nezajímá. Že otravují životní prostředí, umírají lidé, to je nevadí, však přijdou další a budou rádi, že mohou pro nás pracovat.

Nemůžeme očekávat, že globální kapitalistická společnost vyřeší problémy naší planety. Civilizace, která si zničí své prostředí, vyčerpá zdroje, nemůže dál prosperovat a nutně se blíží ke svému zániku.

Jedině spravedlivější systém umožní přežití lidstva a za ten musíme bojovat.

Věra Žižková, předsedkyně Kh KV KSČM
Zobrazeno 6182 x
Nahoru