Konkurz na prezidenta

zizkovaJiž máme vyhlášený datum prezidentských voleb, ale ještě dříve než senát termín stanovil, se rozsypal pytel s kandidáty. V současnosti jich máme již 17 a další potencionální prezidenti si svou kandidaturu rozmýšlí. Do voleb vstupují hlavně sami za sebe, jen někteří mají podporu politický stran nebo iniciativ, které jim pomáhají s podpisovou kampaní. Je i jeden kandidát, který si dal inzerát do novin, aby jej lidé podpořili.

Velmi mi to připomíná konkurzy na volní místa. Často se jich účastní snůška lidí od odborníků, přes namyšlené egocentristy, kteří si myslí, že zvládnou vše a všude.

Tak i přihlášení kandidáti tvoří různorodou směsici lidí, od starších po mladé, od politiků, umělců, podnikatelů, sázkařů až po bývalé vysoké manažery. Koho vybrat? Co očekáváme od budoucího prezidenta?

Měl by to být člověk, který má autoritu, bude hájit zájmy naší republiky a jejích občanů, bude ochoten a schopen spolupracovat s premiérem vzešlým z podzimních parlamentních voleb. U mnohých se zatím tyto vlastnosti nepodařilo objevit. Naopak někteří se již dnes vyslovují, s kým nechtějí spolupracovat, jak povedou naši zem na západ a pochvala ze zámoří je pro ně důležitější než zájmy českých občanů.

Volební kampaň mi spíše připomíná reklamu na nějaký zaručeně potřebný a skvělý výrobek. Dnes jsou asi politici dobrým zbožím a dá se na nich vydělat. Vítězí lepší marketink a ne myšlenky, zásadovost, čestnost a lidskost. Takové vlastnosti dnes výrobek-politika neprodávají. Lepší jsou pomluvy, osočování, urážky a napadání. Současné trendy ve volební kampani částečně znehodnocují tuto funkci i kandidáty na ni. Ještě hůře na to jsou voliči, kteří jsou masírováni medii, která, hlavně ta veřejnoprávní, dávají nepokrytě najevo za koho kopou a jak jsou, nestranná“. Bude velmi záležet, jak lidé zhodnotí všechny informace, které se k nim dostanou. Kampaň teprve začíná.

Věra Žižková, členka ÚV
Zobrazeno 2257 x
Nahoru