Módní přehlídka vozíčkářů aneb Elegance bez bariér

modaVe čtvrtek 7. února mířily ke Společenskému centru v Rychnově nad Kněžnou davy mladých lidí spolu se svými rodiči. Občas se mezi nimi proplétali i vozíčkáři. Nenechte se mýlit, nešlo o žádný studentský ples, ale o charitativní akci s názvem "Módní přehlídka vozíčkářů aneb Elegance bez bariér", uskutečněnou pod záštitou Gymnázia Františka Martina Pelcla v Rychnově nad Kněžnou.

Co vedlo studenty a jejich učitelku Veroniku k organizování tak náročné akce? Sociální cítění a kamarádství. Cílem celé akce bylo získání finančních prostředků pro jejich spolužáka. Jirka (16 let) žije se svojí maminkou a bratrem v Rychnově nad Kněžnou. V současné době studuje prvním rokem na gymnáziu. Od svých deseti let se pohybuje na invalidním vozíku, příčinou je neustále se zhoršující svalové onemocnění - svalová dystrofie. Oporou pro Jirku je jeho maminka, která se o něj nepřetržitě stará. Péče o jejího syna je pro ni však velice náročná, sama trpí vážnou chorobou. I její stav se pod tíhou nelehké životní situace také zhoršuje.
Aby Jirkovi a jeho mamince alespoň trochu pomohli, připravili tuto akci.

Modelky a modely, včetně Muže roku Martina Zacha, na vozíčku i bez něho v krásných róbách z kolekcí španělských značek Desigual, Boutique Paradis fashion, či české návrhářky Jitky Šedové, pozvali na předváděcí molo známí televizní moderátoři Vladimír Kořen a Eva Myšíková.
V průběhu večera vystoupila i hudební skupina Ready Kirken, zazpívala Livie Kuchařová a zatančila hradecká skupina T - bass. Když v závěru na molo najeli všichni vozíčkáři spolu s ostatními vystupujícími, zvedl se zcela zaplněný sál k ohromujícímu aplausu.
Uznání zaslouží i všichni vystupující, kteří hráli a předváděli modely bez nároku na honorář a stejně tak i diváci, hosté a sponzoři, protože výsledkem večera byl výtěžek sbírky pro Jirku převyšující sto tisíc korun. Na zajištění celé akce se kromě dalších sponzorů podílelo i město Rychnov nad Kněžnou, gymnázium Františka Martina Pelcla a do sbírky přispěl i Královéhradecký kraj.
Snad výsledek této akce přinese Jirkovi alespoň trochu radosti. I to bylo jedno z hlavních přání organizátorek, učitelky Veroniky Vavrečkové a její kamarádky Michaely Rázkové. Velikou radost však přinesla akce i mladým lidem na vozíčcích, předvádějícím nejnovější modely předních módních značek a ukázala, že i vozíčkáři mohou držet krok s módou.

Josef LUKÁŠEK (KSČM), radní KHK pro sociální oblast

Zobrazeno 2732 x
Nahoru