Může kostel v Borohrádku za zpackaný zákon o církevních restitucích?

kostelJistě se shodneme na tom, že dominantou Borohrádku není nádraží, nebo sokolovna či kino, ale barokní kostel sv. Michaela Archanděla budovaný v letech 1669 – 73 s cennou freskovou výzdobou a barokním rokokovým zařízením.
Na listopadovém veřejném zastupitelstvu se projednávala další žádost církve o příspěvek na opravu střechy kostela. Starostův návrh na částku 50.000 Kč zastupitelé bez velké diskuze zamítli.


Nechce se mi věřit že někteří zastupitelé, hlavně z řad podnikatelů, si neváží řemeslné práce našich předků byť zvěčněné v církevních památkách. Vždyť kostel nemůže za zpackaný zákon o církevních restitucích se kterým nesouhlasí většina národa. Byt' jsem ateista a se zákonem zásadně nesouhlasím, tvrdím že kostel za to nemůže.
Kromě církevních obřadů se v něm přece konají kulturní produkce vzhledem k vynikající akustice kostelů. Možná je škoda že není tento prostor více využíván k takovýmto akcím a ne jen v zimě na půlnoční mši.
Jsem toho názoru, že v dvacetiosmi milionovém rozpočtu města by se dalo 50.000 Kč najít.
Vyzývám tímto zastupitele k přehodnocení svého listopadového rozhodnutí a poskytnout příspěvek na opravu střechy kostela sv. Michaela Archanděla.
Nenechme zničit práci našich předků vodou prosakující střechou.

 

Ing. Miroslav Palhoun

Zobrazeno 4032 x
Nahoru