Na obzoru hradní polykač ropuch

ropuchaTak nám zase předprezidentsky zaperlil Karl Johannes Nepomuk Josef Norbert Friedrich Antonius Wratislav Mena Fürst zu Schwarzenberg, jak zní plné jméno někdejšího hradního kancléře Václava Havla, 6. a 8. ministra zahraničních věcí České republiky a též zakladatele a současného předsedy TOP 09.


V iDNES.cz/Zprávy totiž na dotaz, jak by v roli nejvyšší hlavy státu reagoval na vládu s komunisty, bodře prohodil, že v politice je někdy nutno spolknout i ropuchu. Už se přímo těším, jak si tenhle věčně pochrápavající labužník života dává do trumpety nikoliv žabí stehýnka, ale pravou, opravdu pravou ropuchu. Jenže jakou? Dá přednost Bufo marinus, Bufo calamita nebo Bufo bufo? Žádná z nich přitom nemá ani nádech rudého zabarvení. První je jihoamerická ropucha obrovská, třetí hojně žije také u nás a odtud i název ropucha obecná. A prostřední žába? Je krátkonohá a u nás vzácná. Leda by někdo uměle vyplodil Bufo comunistis, či jak by ji pojmenoval. Že je to šejdrem? V zemi neomezených lumpáren je dnes už možné doslova všecko. Možná by za to dostal i nějakou topolánkovskou placku.
Uvidíme, co na to Šípkový Růžen, jenž bývá titulován najmě v cizině jako kníže ze Schwarzenbergu, vévoda krumlovský,hrabě ze Sulzu anebo landkrabě kleggavský? Pokud totiž nebude muset polykat „bufy", pak prý tento Středoevropan se švýcarským a českým pasem, sídlící zde, tam, či onde, postupně zmizí – jak sám pravil – ze všech funkcí a bude si užívat vnoučat.
Doufejme, že při svých šoulačkách rozlehlými a dobře zrestituovanými revíry zaslechne v kořenech staletých velikánů také sténání a chropot Židů a cikánů, které jeho urozený papá vymodlil na protektorátní vrchnosti. Jinak totiž hraběcím lesům, jež byly hlavním zdrojem rodových příjmů,
hrozil po těžké kalamitě z prosince 1939 existenční kolaps.
A zkušení dřevaři ze Slovenska nebyli použitelní, protože se mezitím stali občany cizího státu. Týdeník Prager Post, který se odvolává na knihu Bouře amerického autora Paula Polanského, ještě připomíná, že cikáni (Romové jsou až od roku 1972) se rekrutovali z tábora Lety u Písku.
A stane-li prezidentem? Pak bude moci blahořečit svému čichu skvělého politického turisty – původně v ODA, v senátních volbách 2004 kandidát za US-DEU, finanční podporovatel KDU-ČSL, spoluiniciátor Cesty změny, přechodně senátorská výkladní skříň Zelených až nakonec zakotvil se svými milióny v TOP 09 jako předseda ultrapravé strany.
A povýší-li přece jen až na hlavu českého státu, pak se téměř vyrovná Felixi Schwarzenbergovi, který to za císaře Františka Josefa I. dotáhl až na ministerského předsedu habsburské říše.
Císařský vliv na českou kotlinu tak bude zachován.

Josef Till

Zobrazeno 4345 x
Nahoru