Nevyznamenaní hrdinové

frosoviV době před státním svátkem 28. října se rozpoutala srdceryvná kampaň o udělení státního vyznamenání panu Bradymu, strýci ministra kultury Hermana. Mnozí se ohnivě vyjadřoval o neudělení vyznamenání jako strašné nehoráznosti. Takových jako byl pan Brady, bylo mnoho, ne všichni přežili, ne všichni o tom napsali.
Jistě jeho postoj k událostem poslední světové války a snaha varovat před podobnými zvěrstvy je chvályhodná. Máme tu však hrdiny, kteří kladli německým okupantům statečný odpor, organizovali sabotáže, partyzánský odboj, podíleli se na předávání informací státům bojujícím proti fašismu. Všichni, kteří jen byť malým podílem přispěli k poražení nacistického Německa, byli v ohrožení života, nebo i životem a nejen svým, ale třeba i celé rodiny za to zaplatili.

V Dubí (obec Tutleky) nedaleko Kostelce nad Orlicí je památník manželů Frošových.V noci z 10. na 11. října 1944 zastřelil jednašedesátiletý hajný František Froš svou šedesátiletou ženu Boženu a potom i sebe, aby v případě zatčení nevyzradili spojení na výsadkovou skupinu Barium. Tříčlenná skupina BARIUM byla vysazena z anglického letounu 3. dubna 1944 u Vysokého n.L. Parašutisté navázali kontakt s odbojovou skupinou OBRANA NÁRODA v severovýchodních Čechách, hlavně na Rychnovsku. Pomocí vysílačky předávali informace do Anglie. Právě u Frošových mohl Josef Žižka, člen paravýsadku, zašifrované zprávy v noci vysílat. Gestapo tuto činnost odhalilo a během několika říjnových dnů zatklo 171 spolupracovníků BARIA.

Již v roce 2010 a opětovně v roce 2013 byl podán podnět k udělení státního vyznamenání in memoriam manželům Frošovým. Podvýbor Poslanecké sněmovny doporučil v roce 2013 udělit medaili Za hrdinství. Toto vyznamenání, však prezident republiky neudělil.

Ani dnes bychom neměli na tyto hrdiny, ač nejsou vyznamenaní zapomínat.

Věra Žižková
Kostelec nad Orlicí
Zobrazeno 2956 x
Nahoru