Plíživá rehabilitace fašismu

capitalism 152815 1280V nedávném období jsme vzpomínali častěji než kdy dříve na události spojené s druhou světovou válkou. Jsme svědky neustálé snahy o nový pohled na události tohoto období. Záměrně je znevažována úloha Rudé a armády a Sovětského svazu při porážce fašismu a nepřiměřeně zveličován podíl US armády na osvobození naší vlasti.

Letos se hodně se mluvilo o atentátu na říšského protektora Heydricha. Hrdinství parašutistů bylo jistě veliké, ale ještě větší, těch občanů, kteří jim pomáhali, neboť riskovali nejen svůj život, ale i životy všech blízkých. Řádění fašistů nabralo na obrátkách. Široké zatýkání, popravy až 70 lidí denně a likvidace velké části domácího odboje, vyhlazení Lidic, Ležáků, to byly následky atentátu.

Přesto ve stejné době, kdy jsme se zabývali událostmi heydrichiády, se náš pan ministr kultury Herman, bratříčkoval se sudetsko-německém Landsmanšaftem na jejich sjezdu. V našich mediích se neustále opakuje, jak se Češi špatně zachovali ke svým německým spoluobčanům, kteří museli opustit Československou republiku. My bychom se měli omlouvat za bezpráví na nich vykonaném, i když vše bylo vykonáno podle mezinárodních úmluv. Není, však nikde publikováno, že by se Němci omlouvali za ty statisíce obětí jejich řádění na našem území, za zničení mnoha obcí, vyhnání českých občanů z pohraničí při zabírání Sudet. Kde jsou omluvy za vraždění českých četníků v pohraničí, za útoky na české vlastence? Jsme to my, kteří se musí omlouvat?

V televizi neustále běží nějaké programy o fašistickém Německu, o jeho stavbách, o raketovém výzkumu, o životě Hitlera i dalších fašistických pohlavárů. Sice se tváří kriticky, ale frekvence vysílaných dokumentů je tak značná, že navozuje dojem obdivu k hitlerovskému Německu. Čeho tam bylo dosaženo, že to nebylo zase tak špatné. Kdo má zájem na ospravedlnění hrůz fašismu?

Jsou to mnohé v současnosti velmi významné nadnárodní firmy, jako např. Nike, Adidas, SImens a mnohé další světové značky, které zbohatly na válčení a dávají přednost raději fašismu, než aby připustili možný nástup spravedlivějšího uspořádání světa pod vedením socialistických myšlenek.

Naše, i veřejnoprávní, media dlouhodobě a systematicky vnucují národu přesvědčení o našem selhání a provinění v této kritické době. Neselhali občané Československa, ale vládní představitelé kapitalistických států, kteří nedokázali včas zastavit Hitlerovy územní výboje.

Věra Žižková
předsedkyně Královéhradeckého KV KSČM
Zobrazeno 2894 x
Nahoru