Stanovisko ÚV KSČM k situaci v Oděse

odesaDne 2. května 2014 zažila ukrajinská Oděsa největší masakr od konce II. světové války. Fašisté z Pravého sektoru zaživa upálili několik desítek lidí, kteří se v průběhu střetů mezi stoupenci federalizace a současné ukrajinské vlády před nimi schovali do Domu odborů. Mezi zavražděnými jsou i ženy, a to i těhotné. Lidé, kteří se snažili z hořícího domu uniknout, byli zabíjeni na ulici samozvanými ozbrojenci. Podle oficiálních údajů takto zahynulo 46 lidí, avšak obětí bude patrně o několik desítek více, protože řada lidí byla fašistickými bojůvkami Pravého sektoru odvlečena neznámo kam a o jejich osudu nejsou žádné informace.
 
Zodpovědnost za tragické události v Oděse padá osobně také na Oleksandra Turčynova, který o sobě tvrdí, že vykonává funkci prezidenta Ukrajiny, a na předsedu samozvané ukrajinské vlády Arsenija Jaceňuka. Viníci by měli být postaveni před mezinárodní soud, aby se zodpovídali ze svých činů. Z toho, že ozbrojené složky nechrání občany vlastního státu, z toho, že jsou vyzbrojováni příslušníci fašistického Pravého sektoru, kteří se prohlásili za jakousi Národní gardu a je jim umožněno vraždit vlastní spoluobčany. Spravedlivý trest a vyloučení z civilizované společnosti je nezbytný.
Odpovědnost za události v Oděse však padá i na reprezentanty EU a USA včetně některých českých „politiků", kteří se osobně angažovali ve prospěch fašistického puče na Ukrajině. Tím, že sdělovací prostředky, včetně českých, mlčí anebo záměrně dezinterpretují oděskou tragédii z 2. května, nesou i oni spoluodpovědnost za uvedené zločiny. Svým jednáním umožňují bujení novodobého fašismu na Ukrajině. Dnes se fašismus rozmáhá na Ukrajině, ale zítra jím může být zamořena celá Evropa. Toto nebezpečí je reálné!
Komunistická strana Čech a Moravy vyjadřuje hlubokou soustrast příbuzným obětí oděské tragédie a je solidární s bojovníky proti fašismu na Ukrajině. KSČM se distancuje od jakýchkoli pokusů o tolerantní přístup k neonacismu a fašismu a vyzývá vládu České republiky, aby odsoudila barbarské činy na Ukrajině a zaujala jasné stanovisko i v rámci struktur Evropské unie a NATO.

KSČM zůstává věrna zásadám humanistického ideálu a směrem k Ukrajině a Oděse kategoricky říká NE fašismu a žádá mezinárodní vyšetření spáchaných zločinů!
...a názory lidí

  • Anna Trubačová Naši dědové, otcové, babičky, matky a děti umírali v boji proti fašismu. Dnes, díky naší vládě , stojím na straně fašistů a teče mi na rukou krev. Stydím se a omlouvám se všem padlým před 69 lety i dnes.
  • Sony Hondo Jak je možné, že tuto pravdu znáte vy, zná ji většina občanů republiky a světa a nezná ji naše vláda ??? jak je možné že naše média o této pravdě mlží a odmítají to národu ukázat ???
  • Sony Hondo Bojím se jen jednoho, že USA společně s EU chtějí rozpoutat válku a že naše zaprodaná vláda do naší země pozve americkou armádu na naši "ochranu". Nechci ani domyslet co nám to přinese a myslím, že ještě budeme s láskou vzpomínat na rok 68....
  • Karel Trnka brzy ti šmejdi budou oslavovat vyhlazení Lidic.
  • Jiří Bošina Naše odporná vláda tato zvěrstva podporuje!!!
  • Václav Lochman Konečně jasné stanovisko, které může obhajovat každý čestný občan tváří v tvář nové fašistické hrozbě!
  • Jan Hanusek Paní Trubačová, zajeďte si do Osvětimi na výlet.
  • Ivan Pleninger Naprosto se stanoviskem ÚV souhlasím.
  • Roman Tyller přidávám se.. skvěle napsáno.. Je to strašné, kam jsme se to dostali
  • Jan Ostřížek Ano, je to strašné lhostejnost, nevšímavost, nechození k volbám znamená uvolňovat cestu fašismu.
Zobrazeno 4337 x
Nahoru