Sůl a pepř Miloše Zemana

sul a peprTak se nám vystřídali čeští prezidenti – po dvou Václavech teď máme Miloše. Neplést, prosím, s Miloušem. Zemana si také nespleteme s Jakešem a pověstný kůl v plotě nezaměníme za strom vhodný k objímání. Ale teď vážně: jak už to na tuzemském písečku bývá, výměně 8. března 2013 se nevyhnuly inaugurační faux paux. Jednak šlo o drobný gramatický kiks v psaném textu prezidentského slibu, takže „třetí hlava" českého státu podepisovala slib hned dvakrát, druhák pak kouzlem nechtěného zachytil poťouchlíky z TOP 09 – duo Karel &Mirek, kterým ani slavnostní chvíle na Hradě nebránily chichotem obrušovat mocenské dinosauří zoubky.

A přišel tolik očekávaný první prezidentský projev Miloše Zemana. Zatímco nemalá část politiků i veřejnosti vstupní slova ocenila, volebně neúspěšný kandidát o Hrad procedil cosi o tom, že projev neobsahoval ani zmínku o dalším směrování zahraniční politiky ČR – jako by se zasmrádlé prádlo mělo prát hned ve Vladislavském sále. Jistě ne nadarmo hovořil Miloš Zeman o nabízené ruce ke spolupráci, o toleranci, pokoře a moudrosti. A jistě z hloubi duše připomněl slova TGM o tom, že v této republice žijí milióny lidí, kteří vykonávají onu drobnou, černou, trpělivou a poctivou práci, že právě tito lidé jsou solí země a že právě oni jsou tou živnou půdou, z níž vyrůstají vynikající osobnosti.

Ano, sůl nad všechno zlato a přetučnělá konta kdovíjak zbohatlých milionářů, ba miliardářů, kterým je šumafuk, že i té černé a poctivé práce kvapem ubývá.

K soli patří v české kuchyni i pepř. A tím Miloš Zeman rozhodně nešetřil, takže to kromě mafiánských parazitů pořádně schytala i média, přesněji: ta část, která se zaměřuje na vymývání mozků a mediální masáže, na manipulaci s veřejným míněním v kombinaci „minimálních znalostí, ale maximálního sebevědomí." Dá se předpokládat, že zahraniční majitelé českých médií a jejich tuzemští nohsledi už shánějí hodně pálivé antizemanovské feferonky, ne-li něco ještě ostřejšího. Anebo naopak uhlazenějšího – třeba studentské hladovky kvůli chybičce v první verzi psaného prezidentského slibu... Čas ukáže...


Josef Till

Zobrazeno 2650 x
Nahoru