Volby

ballot box 2586557 640Rok co rok řešíme nějaké volby. Neustále se hledá co nejvýhodnější model způsobu hlasování. Vždy vedoucí politická seskupení se snaží vytvořit takový systém, aby jim co nejvíce vyhovoval.

Od vzniku republiky byl volen prezident parlamentem. Již za doby volby Václava Havla, který obhájil svůj post o jediný hlas, se snažila pravice tento systém změnit. Nakonec byla schválena změna, na přímou volbu prezidenta. Miloš Zeman byl tedy již dvakrát zvolen hlasy lidu. Ale protože je to prezident svérázných způsobů, vlastních názorů, nehodlající se nikomu podřizovat, není mnohým po chuti. A opět se přemýšlí, jak to udělat, aby byl zvolen ten pravý, ten, který bude loutkou v rukou správně orientovaných nohsledů vedených rukou trhu či strýčka Sama. Nemohou snést, že se Zeman stal presidentem jen díky hlasům nevzdělaných, velké politice nerozumějících venkovanů, a vůbec, té hrozné lůzy, jak rádi voliče prezidenta nazývají.

Chyba není ve způsobu volby, ale v kampani okolo voleb. Je nereálné, aby prezident byl prezidentem všech. Vždyť společnost je rozdělená svými ekonomickými zájmy a tak i na postu hlavy státu si každá skupina představuje jiného reprezentanta. Zeman rozděluje společnost? Ta je přeci již dávno rozdělena a rozdíly se neustále prohlubují. K jejímu ještě většímu rozdělení přispívají i štvavé proti zemanovské kampaně v médiích.

Žádný způsob volby nebude ideální, pokud bude společnost rozvrácená, s protichůdnými zájmy. Po dvou přímých volbách prezidenta musíme konstatovat, že zvítězil zdravý selský rozum a ne pochybné kavárenské intriky. Musíme jen doufat, že i v dalších volbách si lidé správně vyberou.

Čekají nás volby do Evropského parlamentu, které se zdají málo významné, ale i tam je důležité dostat lidi, kteří budou hájit zájmy republiky a jejích občanů proti evropské byrokracii.

Věra Žižková, předsedkyně KH KV kSČM
Zobrazeno 2511 x
Nahoru