Volební sliby

speakers 129535 640Již přes 25 let je u nás rádoby volná soutěž mezi politickými stranami o vládu v této zemi. Musíme se zamyslet, proč vítězné strany vyhrávají. Co nabízí voličům? Na co lidé slyší?
Občanské fórum bylo vlastně též sdružení občanů bez hlubší společné myšlenky. Jediné co je spojovalo, byl odpor k vládnoucí garnituře a touha po změně. Mezi prvními letáky, které se začaly šířit mezi lidmi, byla podobná hesla jako dnes-Boj proti korupci (tenkrát při přijímání na vysokých školách a u lékařů v nemocnicích), chceme to dělat jinak, nejsme jako oni a podobně.
Občanské fórum nemělo dlouhého trvání a brzy se rozpadlo na různé politické strany.
Naslibovali občanům, jak lépe budou žít, obchody budou plné zboží, každá manažerka vodorovných ploch ( dříve uklízečka) může jít za vidinou stát se milionářkou. Heslo bylo „Každý se postarej o sebe, jak umíš.“ Někteří uměli opravdu hodně a tak jsme obdivovali šikulky, jako byl Viktor Kožený a mnohé jiné jemu podobné. Nezůstali pozadu ani muži, kteří patří v současnosti mezi nejbohatší Čechy. Dokonale využily různých nedokonalostí zákonů, nezkušenosti a neznalosti druhých.

Po období vlády modrých ptáků a po dopadech hospodářské krize na většinu občanů se kyvadlo voleb posunulo mírně doleva. Tu se objevil nový fenomén nepolitických hnutí. Media začala prosazovat myšlenku, že politické strany, prý již neodpovídají modernímu pojetí demokracie a tak propagují různá jakoby nepolitická uskupení, která však usilují o politickou moc. Klasické strany jsou spojovány s korupcí, nepružností, byrokracií. Hnutí ANO opět používá heslo „ My budeme jiní.“ Znovu se vytahuje slib „ Lepší Česko“. Voliči se nechávají těmito sliby nachytat, a tak v letošních krajských volbách vítězí hnutí ANO.

Ve volební kampani chytře využilo znechucení většiny obyvatel handrkováním politických stran, které stejně k ničemu, podle nich, nevede. Mínění lidí je, že strany na občany kašlou a bojují jen o různé posty pro své politiky.

Při volbách hrají klíčovou úlohu sliby. Kdo umí lépe slibovat, ten vyhrává. Občané stále slyší na pohádky, jak se chudá holka stane královnou, či obyčejný chlapec králem. Naděje, že to štěstí možná jednou potká i mně, i když v hloubi duše vím, že je to nemožné, ale říkám si co kdyby mně přeci jen štěstí potkalo, je velkým lákadlem. Lidé chtějí mít tu vidinu, že i jim se jednou bude dařit lépe a že to někdo zařídí. Odpovědnost za vlastní osud je velké břemeno a tak se hodí volební hlas tomu, kdo slibuje, že vše zařídí.

Musíme se zamyslet, jak nadále naše voliče oslovovat, abychom neslibovali modré z nebe, ale dávali reálné a přitažlivé sliby a přesvědčili lidi, že hlasovat pro KSČM není špatná volba.

Věra Žižková
členka ÚV KSČM
Zobrazeno 4185 x
Nahoru