Co mně vadí?

otaznikOdpověď na tuto otázku by si vyžádala mnohem více prostoru. Ale přesto bych svou pozornost zaměřil od církevních restitucí, které mě žerou maximálně, na jednu oblast. A tou je omezování prostředků pro hasičské záchranné sbory (HZS) a integrovaný záchranný systém.

Více jak třicet let věnuji svůj volný čas práci v Horské službě ČR a slib člena Horské služby plním velmi často nejenom v Orlických horách, ale i na silnicích. Je až s podivem, jak si lidé, náhodní svědci, nevěří nebo se bojí poskytnout laickou první pomoc. Jakmile se však proderete houfem čumilů a začnete třeba s vyprošťováním, okamžitě se najdou ochotní pomocníci. A od tohoto okamžiku čekáte na spásný zvuk houkačky záchranného vozidla. A co myslíte, vážení čtenáři, kdo přijede první. Samozřejmě hasiči, a to dokonce i v Praze.Tím samozřejmě nechci znevažovat práci zdravotnické záchranné služby nebo Police ČR, ba právě naopak, ale skutečnost je prostě taková.

A jestliže nyní čteme o snahách omezit rozpočet v této oblasti, tak uvažuji o zdravém lidském rozumu předkladatelů. To se budeme vracet o více jak sto let zpátky a budeme závislí pouze na dobrovolných hasičích? Ti chlapi a ženy hasičině taky obětují obrovské spousty volného času, mnohdy to jsou na vesnicích jediní držitelé nějaké kultury, včetně ochotnických hasičských divadelních spolků. Ale ruku na srdce, ti lidé jsou během dne v zaměstnání. Navíc, a to je dnes běžné, za prací dojíždějí, protože výrobny rozmístěné dříve po horách (to si ti „hrozní" komunisté vymysleli, aby lidé neměli daleko do práce) byly zrušeny a soustředěny do jednoho místa ve městě, pokud nebyla výroba zrušena vůbec. A teď by měli plnit dojezdové časy k požárům. Jenom než se sjedou, tak je hořící objekt zcela ztracený. A co tomu řekne zaměstnavatel? Toho to přece nezajímá. Co na tom, že příště by mohl hořet jeho závod.

Jeden příklad za všechny. Před několika dny hořel v sousední obci hospodářský objekt. Zahořelo v noci, i dobrovolníci byli doma, sjelo se dost jednotek, a včas, k lokalizaci a likvidaci požáru. Ale úderem půl šesté ráno začali dobrovolníci odjíždět. Proč? Museli přece do práce.

Že ještě část objektu hoří. Přece nepřijde o práci, vždyť živí rodinu. A kompletní likvidaci a dohašení provedli příslušnici HZS. Uvědomuje si někdo z nadřízených, a hlavně z ministerstva financí, jaké obrovské škody nám vzniknou omezením v této oblasti. Vybavení a vyškolení dobrovolných členů SDH je věcí obcí a kraje, ale bez sítě HZS to prostě nejde. A tak mi nezbývá než trochu poopravit zvolání Josefa Švejka: „Lidi neblbněte, vždyť tady žijou lidi."

Josef Lukášek (KSČM)

dosavadní zastupitel a kandidát

do kraj. zast. Královéhradeckého kraje

Zobrazeno 11676 x
Nahoru