Královehradecký kraj stárne

stari lidePodle údajů, které v nedávných dnech zveřejnil Český statický úřad, je odpověď na tuto otázku zcela jednoznačná. Ano, podíl lidí starších 60 let se skutečně zvyšuje. Padla otázka, co v tomto směru podniká kraj. Odpověď není jednoduchá.

Na jedné straně můžeme říci, že na příští rok připravujeme celkovou rekonstrukci starší části Domova důchodců v Černožicích, abychom zlepšili kvalitu ubytování seniorů. Že se snažíme o rozšíření a zkvalitnění terénních a ambulantních služeb, a to jak sociálních, tak pečovatelských s cílem, aby senioři mohli co nejdéle zůstávat ve svých domácnostech, v prostředí, které důvěrně znají. Pro mnohé z nich je to velmi důležitý a dost pozitivní faktor. Na druhé straně však musíme konstatovat, že na vybudování nějakého nového pobytového zařízení nejsou prostředky. A to ani krajské, ani evropské. Z nových výzev v příštím programovacím období kraje v sociální oblasti nepřeloží ani cihlu. Evropu prostě čeští senioři nezajímají.
Jsou tu však i jiné otázky, které si musíme klást. Jak dbají sami občané České republiky o svůj vlastní výrobní prostředek, o své vlastní tělo? Kolik z nás kouří, holduje alkoholu nebo má stále nadváhu? Kolik z nás, bez ohledu na věk, sportuje nebo se jinak udržuje v kondici? Jak dbáme sami o sebe? Ale ouha, je tu problém. Máme na to čas, náladu nebo prostředky? Vždyť zaměstnavatelé nás mnohdy skutečně vnímají jako pouhopouhé lidské zdroje, které je potřeba plně vyčerpat. Bohužel, žijeme v kapitalistické společnosti a nelze spoléhat na to, že se stát o své seniory bude starat. To je však pohled pouze z jedné strany.
Mnohem závažnější jsou údaje zveřejněné agenturou Reuters, a to nejenom z pohledu stárnutí Evropy. Porodnost v evropských zemích klesla na 1,38 dítěte na jeden pár. V porovnání s průměrem muslimských rodin 8,1 dítěte je to opravdu málo. Pozor, to není šíření poplašné zprávy, ani hanobení jiného etnika, to je jen holé konstatování. A člověk si klade další otázku. Jak se k tomu staví současný český stát? Staráme se dostatečně o novou generaci. Jak se v uplynulých 25 letech projevovala proklamovaná prorodinná politika? Zatracovaný socialistický režim vystavěl tisícovky bytů, součástí komplexní bytové výstavby byly jesle a mateřské školy. Stát dával novomanželské půjčky. Mnohé dětské zboží, včetně oblečení a obuvi, bylo dotováno tzv. zápornou daní, aby bylo pro mladé rodiny dostupnější. Tehdy se skutečně prováděla prorodinná politika. Dnes se o ní pouze bohapustě žvaní. Potom se nemůžeme divit, že kraj stárne. A domnívám se, že řešit omlazení obyvatelstva přílivem imigrantů, asi není to nejlepší řešení.
Josef LUKÁŠEK (KSČM), radní Královéhradeckého kraje
Zobrazeno 2669 x
Nahoru