Volby a malé vsi

mala-vesniceV těchto dnech vrcholí přípravy na volby do evropského parlamentu. Představila se nám řada kandidátů na nejrůznějších akcích. Spolu s nimi kolikrát vystoupili i možní kandidáti do senátu ČR. Samozřejmě se ale začala projevovat i předvolební činnost kandidátů připravujících se na volby komunální. Zvláště ve velkých městech se na různých setkáních objevují lidé, které jste v předchozích letech nikde neviděli. Kolikrát nebyli ani na zasedáních městského zastupitelstva.

Vždyť být členem městského zastupitelstva nebo dokonce rady, může znamenat jisté přilepšení osobního rozpočtu. A být starostou či primátorem, to není špatné, co? Zvláště, když mám za zády odborný aparát, tak je práce trochu jednodušší, než ta, kterou musí zvládat starosta malé vsi. I když popravdě řečeno, kdo to jednou zkusil a dělal tuto funkci poctivě (a myslím, že mnohý čtenář HaNo, má tuto zkušenost za sebou), tak ví, že je to zaměstnání na 24 hodin, ať jsi na vsi nebo ve městě.
Jak je tomu ale na malých vsích? Tady je starosta většinou na veškerou agendu sám. Maximálně, podle velikosti obce, má k dispozici jednu nebo dvě pracovnice. A tak se ze starosty postupně během volebního období stává manažer, který přemýšlí o rozvoji obce. Dále se z něj stane odborník na informační technologii neboli ajťák, protože musí obsluhovat czech point, datovou stránku a další kontakty na ministerstva, či jiné úřady. Samozřejmě je z něho i znalec stavebního zákona, protože bez něho se v obci nepřeloží ani prkénko, a tak bychom mohli pokračovat. Uváděný výčet nutných odborných znalostí je hezký, ale důležitá je i otázka, kterou si kladou v mnoha obcích. Kdo bude dělat starostu? Kdo bude především ochoten tuto funkci zastávat? Mladí lidé za prací dojíždějí a ne každý „mladý" důchodce je ochoten a hlavně i schopen obec řídit. I my si klademe tuto otázku, když nám končí starosta osvědčený již za socialismu, člověk, který „přežil" bouře počátku devadesátých let a připravil obec k dalšímu rozvoji.
Protože když se něco v obci musí udělat, tak kdo nastoupí? Starosta, členové zastupitelstva, někteří občané a většinou i místní hasiči. Protože platí, když si to neuděláme sami, tak to mít nebudeme. Ne všechno se dá objednat. Samozřejmě firmy by se zajistily, ale kde na to pak má malá obec brát. Jednu akci máme teď za sebou. Přiložené foto je z čištění místní požární nádrže, sloužící i jako koupaliště. Kdo mohl, nastoupil. Co na tom, že jsi krajský radní. Tady jsi občan a místní zastupitel. Na, tady máš koště nebo hasičskou proudnici a dělej. A tak je to jistě i ve stovkách dalších obcí a myslím, že si starostové i členové obecních zastupitelstev zaslouží naše uznání a poděkování. Dík za jejich obětavou a časově náročnou práci.

Josef Lukášek, člen rady Královéhr. Kraje, kandidát do senátu za obvod 48
foto: Michal Dusílek
Zobrazeno 3819 x
Nahoru