Je otázka, když většina občanů bude bez finančních prostředků, kdo bude kupovat zboží, které se vyrábí ve velkých sériích. Vždyť výroba vznikla, aby uspokojila potřeby lidí.
Nepodřezává si kapitalismus větev sám pod sebou, když snižováním mezd omezuje spotřebu a přitom jeho nejdůležitějším ukazatelem úspěchu je neustálé zvyšování výroby? Tento nekonečný růst není možný a tak se vytváří prostor, o kterém nevíme, čím se zaplní. Vypadá to, že se celý systém zhroutí do chaosu nebo diktatur.
Byli bychom rádi, aby si občané uvědomili, kam současný vývoj vede, že podle pravidel kapitalismu by vyvrcholením krize měl být válečný konflikt. Toho se asi většina nás velmi děsí. Co dokáží dnešní zbraně, vidíme na konfliktech v arabském světě i jinde.
Je třeba lidem ukázat kdo za vším stojí a že nemůžeme jen stát a pasivně přihlížet a říkat:"Já s tím stejně nic neudělám„. Máme poučení z minulosti o nástupu fašismu v Německu a v podobné situaci jsme i my nyní. Dokážeme se poučit a ubráníme se teroru globálního kapitalismu? Mohly by nám velmi pomoci moderní technologie, které umožňují rychlé propojení mezi lidmi a hlavně je používá mnoho mladých lidí. Musíme ukázat, že jedině masové vyjádření nespokojenosti a soudružnost všech lidí práce je nejlepší obranou proti zvůli bohatých.
Věra Žižková, Kostelec n.Orl.