A zase se mluví o ČR

jarTak se o České republice ve světě opět mluví. Ukazuje se, že tvrzení o nezajímavosti zemičky uprostřed Evropy se nezakládá na pravdě. Skandální rozhovor našich vládních činitelů v souvislosti s úmrtím bývalého prezidenta JAR Nelsona Mandely udělal své.

 

Samotné vyjadřování premiéra a jeho ministra samozřejmě vyrazilo dech a dodatečná omluva mnoho nevyřeší. Na druhé straně si však přiznejme, že každému se někdy stane, že něco v soukromí „plácá" a ani to tak nemyslí. Nelze to schvalovat a u veřejných činitelů už vůbec ne, ale stalo se.
Na druhé straně by však v každé slušné společnosti, například v rodině, ve škole, na pracovišti, měly existovat jakési pojistky, aby se takové „průšvihy" nedostaly na veřejnost. Měla by je mít a jistě také má i Poslanecká sněmovna. V tomto konkrétním příkladu však nejméně dvě pojistky totálně zklamaly. Zkusme si je rozebrat.
Rozhovor premiéra s ministrem probíhal o přestávce v této ctihodné instituci před mikrofony, které měly být vypnuty. Nebyly. Pokud záměrně, jedná se o nehoráznou provokaci. Pokud omylem, první, kdo to zjistil, třeba technik, měl udělat všechno proto, aby chybu napravil. Jestli vypnutím mikrofonů, nebo upozorněním diskutujících, není rozhodující. Stal se však opak – někdo nahrávku zpracoval a využil pravděpodobně k prodeji. Kdo? V lepším případě se bude jednat o zaměstnance Poslanecké sněmovny. Na horší případ nechci ani pomyslet. Důvěryhodnost a loajálnost mnohých, kteří mají nějakou spojitost s Poslaneckou sněmovnou, asi nebude na požadované úrovni.
Další pojistkou by měly být sdělovací prostředky. Musely předpokládat, že zveřejnění bude znamenat nedozírnou ostudu naší země v celém světě. Přesto nahrávku mnohé z nich nejspíš koupily a s patřičnou zlomyslností odvysílaly. Na nějaké dobré jméno republiky se doslova vykašlaly. V této souvislosti mě napadá, že soukromé televize asi mají přebytek finančních prostředků, když si mohou dovolit uvolňovat peníze na něco, co poškozuje stát. Lze z toho vyvodit, že by jim možná stačil poloviční vysílací čas na reklamy. Diváci by měli jistě radost. Podobné to může být u veřejnoprávní televize. Zde by přebytek financí zase vyřešilo snížení televizních poplatků. Třeba to bude určitý námět například pro Poslaneckou sněmovnu, jak něco udělat pro naše občany a své voliče.
Také reakce některých našich politiků ukázala, jak jsou vyspělí a zkušení. Vždyť mnozí přešli ze školních lavic přímo do lavic Poslanecké sněmovny. Například pan Sobotka, možná budoucí premiér, s úsměvem na rtech nedokázal skrýt upřímnou radost z hrubé chyby premiéra v demisi. Alespoň špetku rozhořčení mohl předstírat. To pan Kalousek se vyjádřil diplomatičtěji, i když výraz obličeje prozradil určitý stupeň uspokojení. Zkrátka malér politického soupeře mnohé naše přední politiky potěší, i když to naši zemi nebývalým způsobem poškodí.

Bedřich Chasák
Zobrazeno 3230 x
Nahoru