Bezvýznamná Němcová se snaží zviditelnit

moscowKdyž prezident Zeman oznámil program své státní návštěvy v Moskvě u příležitosti 70. výročí vítězství nad fašismem bez účasti na vojenské přehlídce, která bývá pravidelně součásti oslav, nijak nadšen jsem nebyl.
Nevím, co vedlo pana prezidenta k takovému neočekávanému rozhodnutí. Ustoupil hrubému nátlaku a vyhrožování vládou počínaje a posledním, zejména pravicovým politikem, konče?

Chtěl zabránit nepředstavitelné ostudě naší země, když vláda vážně a uboze /možná na pokyn ze zámoří/ uvažovala o neschválení jeho cesty spojené s odmítnutím hrazení nákladů? Nebo snad nechtěl stupňovat roztržku mezi hlavou státu a vládou zaplacením si všech nákladů spojených s uvedenou cestou s pomocí třeba svých voličů? Jsou snad česko-americké vztahy již v tak katastrofální rovině, že si prezident USA dovolí ústy svého velvyslance přes sdělovací prostředky v podstatě diktovat našemu prezidentovi jak, kam a kdy cestovat? Nevím. Nechci však hodnotit jeho rozhodnutí, jistě bude promyšlené.

Pokud se však prezident Miloš Zeman domnívá, že sklidí vděk jeho věčných kritiků, hluboce se mýlí. Potvrdila to také, dnes již bezvýznamná, v naší zemí nejfanatičtěji antirusky zaměřená poslankyně, Miroslava Němcová. Neúčast na vojenské přehlídce jí nestačí. Vyjádřila se jasně-prezident Zeman nemá v Moskvě vůbec co pohledávat a má vzdát poctu našim osvoboditelům maximálně doma.

Na druhé straně si však musíme uvědomit, že paní Němcové by pravděpodobně nevyhovovalo ani Zemanovo uctění památky padlých sovětských vojáků kdekoliv v České republice. Možná považuje vzdávat poctu Rudé armádě za nesmyslný a nevkusný akt. Jsem přesvědčen o tom, že by prezident byl znovu napadán, protože ona a další politici jejího ražení by prosazovali uctění památky výhradně amerických vojáků. Že jich padlo při osvobození Československa tisíckrát méně, než rudoarmějců? No a co. Podle paní Němcové pravděpodobně měl sovětský voják tisíckrát menší cenu, než voják americký.

Také mě napadá několik otázek, na které bych rád znal odpovědi. Jak vlastně vznikla polemika o účasti nebo neúčasti našeho prezidenta na vojenské přehlídce v Moskvě, když program jeho návštěvy oficiálně znám nebyl? Kdo vyvolal bouřlivou, až neurvalou protizemanovskou kampaň? Byli to novináři, politologové, politici? Nestačilo nakonec jen stručné oznámení „hradu“, že prezident republiky přijal pozvání Ruska na oslavy 70. výročí vítězství Sovětského svazu nad fašistickým Německem? Úrovni mnohých našich novinářů, politologů a politiků by to odpovídalo.                                                                                  Bedřich Chasák

Zobrazeno 3512 x
Nahoru