Bude ODS po kongresu jiná?

jednosmerka-odsNejvětší pozornost z jednání kongresu ODS v Olomouci pravděpodobně vzbudila skutečnost, že z vedení této, dnes bezvýznamné politické strany, odešli dva jejich přední politici -Miroslava Němcová a Jiří Pospíšil. Nevím, proč to mnohé překvapilo. Podle mne se o žádné překvapení nejedná. Zkrátka nebyl důvod je volit.
 
Paní Němcová šla do volby předsedy ODS, přestože ji nenavrhnul ani její kraj. Politolog Lukáš Jelínek napsal, že chtěla budoucnost ODS postavit na jejich zásluhách. Po volbě to sama potvrdila konstatováním, že katastrofální výsledek nebyl férový vzhledem k tomu, co pro ODS v minulosti udělala. Delegáti však pravděpodobně žádné zásluhy nenašli. Připomeňme si alespoň některá fakta z jejího působení v politice.
Základní tezi, s kterou do politiky přišla, byl fanatický antikomunismus. Vystačila si s ní celých 20 let. Nepřekvapilo tedy, že jsme se u ní nesetkali s ničím, co by bylo v kladném slova smyslu za doby socialismu v naší zemi alespoň náznakem dobré. Vůbec ji však nedošlo, že občané už její názory po tolika letech od převratu v roce 1989 nebrali.
Paní Němcová uměla perfektně mluvit. Spisovně, plynule a podbízivě. Mělo to však jednu chybu – nikdy nic neřekla, i když většinou mluvila obšírně.
Jako čelní představitelka vedoucí politické strany pravice byla u všeho, co se v zemi dělo. Stala se tedy i spoluviníkem postupného vykrádání naší země a umožnění nepředstavitelných zvěrstev, která mohli a doposud mohou praktikovat tzv. kmotři, kterých se dnes nové vedení ODS chce údajně zbavit. Přiznali tedy, že je tam měli a stále mají.
Miroslava Němcová dokázala přesně odhadnout, jak by dopadla v prezidentských volbách a prozíravě kandidaturu odmítla. Tím nechala ODS na holičkách a debakl v prezidentské volbě zaznamenal pan Přemysl Sobotka. Na druhé straně byla natolik nesoudná, že se až dětinsky těšila na funkci premiérky. Bylo štěstím pro naši zemi, že prezident Zeman dal přednost Jiřímu Rusnokovi.
Jiří Pospíšil dopadl podobně a pro drtivou většinu delegátů kongresu ODS by byl ve funkci jejich místopředsedy nepřijatelný. Nejméně první dva důvody jejich rozhodnutí se shodují. Dokonce mu nepomohlo ani stále omílané tvrzení, že patří k nejlepším v ODS, protože jako jediný vyhrál krajské volby. Stále ještě nepochopit, že je vyhrál jen proto, že byl vyhozen Petrem Nečasem z vlády.
Setkali jsme se však ještě s jedním zdůvodněním jeho porážky. V ODS ho prý nemají rádi, protože nastolil pořádek ve státním zastupitelstvu a konečně se začaly šetřit různé maléry, na které dojela také jejich strana a to se neodpouští. Pokud to je pravda, o nějakém „novém směru" bez kmotrů nemůže v ODS být řeč.
Mnozí pravicově smýšlející občané očekávají, že politika ODS se také změní nástupem nového předsedy profesora Petra Fialy. Jeho první nepřesvědčivé vystoupení po kongresu v Událostech a komentářích však moc naděje nedává.
Na závěr ještě jedna řečnická otázka. Opravdu si strana se sedmiprocentním ziskem ve volbách do Poslanecké sněmovny zaslouží dvoudenní téměř nepřetržitou pozornost veřejnoprávní televize?

Bedřich Chasák
Zobrazeno 3662 x
Nahoru