Budeme mít dalšího Svatého Václava?

saint2V poslední době se zdá, že Václav Havel pro většinu našich občanů již mnoho neznamená. Například Hyde Park v den třetího výročí jeho úmrtí to ukázal v plné nahotě běžícími názory a dotazy diváků v horní části obrazovky. Prakticky jsem nezaznamenal žádný kladný ohlas na bývalého prezidenta. Režie pořadu však opět nezklamala a hostovi pořadu Luboši Dobrovskému servírovala výhradně neutrální otázky a ani na ty nedokázal odpovídat, jak často zdůrazňoval. Zkrátka neměl zájem říci o Václavu Havlovi cokoliv nepříjemného. Buďme však k panu Dobrovskému shovívaví. Jedná se o staršího pána, fanaticky nekritického obdivovatele Havla a navíc člověka nenávidícího Rusko, zejména prezidenta Putina, o kterém dokonce prohlásil, že je horší než Hitler. Jako by ztrácel soudnost. Docela mi mrazí v zádech, když si uvědomím, že takový člověk je poradcem našeho ministra obrany.

Ale vraťme se k Václavu Havlovi. Nedivme se klesající oblibě „hrdiny sametové revoluce". Sdělovací prostředky ruku v ruce s církví, zejména veřejnoprávní televize, pro to dělaly a dělají nejméně tři roky možné i nemožné a výsledek se nutně musel dostavit ve formě vybudovaného kultu osobnosti Havla. Jistě si ještě vzpomínáme, jak směšné se nám zdálo chování severních Korejců, když zemřel jejich poslední vůdce. Nejsme svědky podobné situace v naší zemi? Nechovají se určité skupiny lidí, kterým dávají mnohé sdělovací prostředky nepředstavitelný prostor, podobně? Denně je náš občan masírován, že Havel byl nejlepším dramatikem, od kterého by se mohl učit i samotný Shakespeare. Mezi politiky byl jednoznačně nedostižný. Charakterově se mu pravděpodobně ani papež nevyrovná. A jak byl zásadový, čestný a pravdomluvný! Zkrátka jemu podobný na světě jistě neexistuje.
Přesto se v den třetího výročí úmrtí tohoto výjimečného muže jedna chybička vloudila. To když při mši svaté za Václava Havla sám kardinál Dominik Duka při chvalozpěvu na bratra Václava nechtěně prozradil něco nevídaného. Václav Havel mu měl v prosinci 1989 otevřeně říci, co jako první v případě zvolení prezidentem udělá. Mimo jiné prý bude prosazovat vstup do NATO. Tato informace mně vyrazila dech. Je přece všeobecně známo, že občanům sliboval, že se zasadí o likvidaci nejen Varšavské smlouvy, ale i Severoatlantického paktu. Že se později již v postavení českého prezidenta rval jako lev o vstup do NATO, byl údajně důsledek jeho prozření. Kde je tedy pravda? Dopustil se kardinál Duka hříchu a lhal? Tomu se mi nechce věřit. Spíš prozradil, jaký vlastně Václav Havel ve skutečnosti byl. Konkrétně v tomto případě /kolik podobných případů bylo?/ vyměnil svoji čest a pravdomluvnost za účelovou lež.
Ano, naše sdělovací prostředky dělají z Václava Havla něco božského. Celý svět nám ho prý závidí. Jen doma ještě stále není doceněn. Očekávám každým dnem, kdy přijde někdo s nápadem udělat z Václava Havla svatého. Jedinou překážkou by snad byla absence zázraku, o který by se zasloužil. Ale kdo ví, možná nějaký zázrak s jeho osobou souvisí, ale nevíme o něm. Možná by stálo za úvahu dát za úkol třeba Ústavu pro studium totalitních režimů, aby Havlův zázrak vypátral. Nevěřím, že by se mu to nepovedlo a naše země by mohla mít dalšího svatého Václava.

Bedřich Chasák
Zobrazeno 3286 x
Nahoru