Josef Bek opět ožil na obrazovce

telkaČeská televize potěšila dalším dílem z cyklu Příběhy slavných, tentokrát o Josefu Bekovi. Pro nás starší, ale i mnoho diváků střední a mladší generace to bylo doslova kulturní pohlazení.

Josef Bek nám utkvěl v paměti jako vynikající umělec, který vždy hýřil dobrou náladu a svoji bezprostředností si dokázal na svoji stranu naklonit drtivou většinu diváků. Byl znám z celé řady filmů a televizních inscenací. Většinou si ho pamatujeme v rolích dělníků, zapálených politiků, ale také například vyšetřovatelů policie, v té době Sboru národní bezpečnosti. Mnozí jsme se s ním mohli bezprostředně setkat třeba na estrádách a podobných akcích.

Že se jednalo nejen o vynikajícího herce a zpěváka, ale také oblíbeného a charakterního člověka nám v pořadu potvrdila celá řada jeho hereckých kolegů, spolupracovníků a známých.

Jeden kaz se v pořadu přece jen objevil. Vystupování socioložky Jiřiny Šiklové. Zneužila uvedeného pořadu k opětovnému ohřívání své polívčičky líčením disidentských let. Pochybuji, že by Josef Bek o takovou podporu, navíc od paní Šiklové, vůbec stál. Domnívám se však, že mnozí diváci Jiřinu Šiklovou už vážně neberou. Dávno totiž pochopili, že s výjimkou antikomunismu, věčně omílaných zkušeností se státní bezpečnosti a nějakých disidentských historek jim nemá co říct. Možná by ještě zaujala svým vyprávěním o padesátých a šedesátých letech, kdy byla členkou KSČ. Nevím proč, ale stále se mi vtírá myšlenka, že Jiřina Šiklová byla v té době právě tak zapálenou a nekompromisní komunistkou, jakou je dnes antikomunistkou. Dovedu si například živě představit, jak v rámci řešení problematiky mládeže a studentského hnutí, kterému se na vysoké škole věnovala, usměrňuje názory mnohých svých revolučnějších studentů. Možná však mám bujnou fantazii.

Někdy si myslím, že natočit příběh slavných o komkoliv má v České televizi podmínku. Musí se najít něco, čím se dotyčný alespoň nějakým způsobem otřel o období socialismu. U Josefa Beka to byl asi ohromný problém, proto pravděpodobně dostala prostor Jiřina Šiklová. Přesto za uvedený díl České televizi děkuji.

Bedřich Chasák

 
Zobrazeno 2613 x
Nahoru