Kam se ztratil Marek Benda?

prazdne mistaJeště v nedávné minulosti byl problematický právník plzeňské právnické fakulty Marek Benda, předseda poslaneckého klubu ODS, téměř denně na televizní obrazovce. Vysvětloval a přesvědčoval o správnosti názorů pravice v Poslanecké sněmovně, zejména jeho ODS. Často divákům dával najevo, že jen nevzdělanec a politický analfabet nedokáže pochopit geniálnost přijímaných zákonů, které pravice často prosazovala svoji pověstnou stojedničkou, někdy i za cenu výměny neposlušného poslance za poslušného kriminálníka.
 
Naposled jsem pana Bendu viděl při vystoupení v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře Rusnákovy vlády. Vystoupil sebejistě, rázně a kategoricky s jednoznačným závěrem, že jeho poslanecký klub pro schválení důvěry nehne ani prstem a jako jeden muž bude hlasovat proti. Také se neopomněl zmínit o nedostatcích naší Ústavy, která umožňuje prezidentovi republiky postup, který se pravici vůbec nezamlouvá a dokonce nabídl své právnické služby při její případné úpravě.
V době uvedeného vystoupení však Marek Benda ještě netušil, že se mu hroutí stojednička, za kterou se několikrát zaručil při zdůvodňování, proč by měl prezident pověřit v druhém pokusu k sestavení vlády Miroslavu Němcovou. Pochybnosti opozice ale i prezidenta republiky o reálnosti takové většiny se však potvrdily a zásluhou dvou poslanců ODS se proklamovaná stojednička zhroutila jako domeček z karet. Výsledkem byla a zatím je ochota TOP 09 podpořit rozpuštění sněmovny a následné vyhlášení předčasných voleb.
Od tohoto okamžiku se pan Benda stáhnul do ústraní. Ukázalo se, že jeho autorita v poslaneckém klubu ODS nebude nijak slavná, když si nedokázal uhlídat své ovečky. Další ranou pro něj pravděpodobně budou předčasné volby. Otevřeně se však proti rozpuštění Poslanecké sněmovny asi postavit nemůže, tak se raději k ničemu nevyjadřuje.
Proč předčasné volby mohou být pro Marka Bendu nepříjemnou záležitostí? Domnívám se, že si uvědomuje, a zdaleka nebude sám, že šance na znovuzískání klidného poslaneckého postu za pěkné peníze není velká. Co když mu hrozí postavení živitele rodiny s příjmem patnáct tisíc měsíčně? Vzpomínáte na jeho zděšení, když dostal první poslanecký příjem po snížení mzdy a zdanění poslaneckých náhrad? Vždyť mimo vysedávání v Poslanecké sněmovně v životě nic nedělal. Kdo ho zaměstná? Asi nevěří ani prognózám pana Kalouska, že o něj, bývalého poslance, svedou nelítostný souboj desítky soukromých firem.
Proslýchá se, že by se o něj postarala církev, za kterou se při přípravě a schvalování církevních restitucí rval jako lev. Možné to je. Církev bude velmi bohatý případný zaměstnavatel a mohla by královsky platit své zaměstnance z velkorysého daru státu, který jí pan Benda a jemu podobní zabezpečili. Doufám však, že je natolik soudný, že by takové místo nepřijal. Zavánělo by to totiž korupcí, proti které údajně také bojoval.
Nehledejme tedy v odmlčení poslance Marka Bendy nic záhadného. Důvody, proč se v současné době na obrazovce již nesetkáváme se sebejistým, arogantním a nafoukaným člověkem, mohou být takto jednoduché. Samozřejmě, mohu se také mýlit a důvody budou zcela jiné.

Bedřich Chasák
Zobrazeno 3662 x
Nahoru