Kde se bere taková nevraživost

zpravyKdyby náš prezident bral vážně drtivou většinu českých sdělovacích prostředků /v mnoha případech v cizích rukách/, měl by ve svém rozhodování jednoduchou situaci a pohodlný život. Ať by udělal cokoliv, vždy by to bylo podle nich špatně.
Prakticky již v okamžiku oznámení Miloše Zemana kandidovat na úřad prezidenta se do něj pustily s takovou vervou, že nezasvěcený pozorovatel musel zejména před druhým kolem voleb nabýt dojmu, že Miloš Zeman nemá proti Karlu Schwarzenbergovi ani minimální šanci. Zdálo se, že téměř celý národ, zejména pak všichni umělci, komentátoři, politologové, sociologové atd. stojí za Karlem, knížetem, „který má k lidu blíže". Možná jsme si to neuvědomovali, ale nejvíc pro Karla Schwarzenberga. udělal pan Kalousek. V době předvolební kampaně se úplně vytratil, aby to svému formálnímu předsedovi svoji přítomností nekazil. Přesto to nepomohlo a „náš Karel" odešel na hlavu poražen.
Proto obdivuji většinu našich voličů. Měli svůj názor, odolali neskutečné protizemanovské masáži, zůstali pevní a Miloše Zemana na Hrad prosadili na úkor kandidáta, který by následovníka prezidenta Masaryka nechal v Haagu zavřít, až by zčernal. Dnes sice musí žít s tím, že se zařadili mezi většinu našich občanů - plebejce, jak je nazval režisér Jiří Menzel, ale v tomto případě tím plebejcem rádi budou. S hrdostí mohu konstatovat, že mezi ně patřím i já.
Výpady, pomluvy a špinění Miloše Zemana, dnes již našeho prezidenta, neskončilo ani v současné době. Mezi nejaktivnější v této činnosti patří naši umělci. Samozřejmě se najdou výjimky a nebude jich málo. Ti se však do sdělovacích prostředků nedostanou a někteří si nemohou dovolit otevřeně přiznat, že Miloše Zemana volili. Vždyť vážné varování dostali od spisovatele Jiřího Stránského, který odmítal herce Martina Dejdara jen proto, že dal hlas Zemanovi. Že své prohlášení vzal později zpět již nic nezmění na jeho maskovaném opravdu „demokratickém" smýšlení. A jemu podobných dnes v kulturní oblasti máme dost a dost! Nedivme se tedy, že se ve sdělovacích prostředcích setkáváme téměř výhradně například s názory režiséra Jiřího Menzela, který považuje demokraticky zvoleného prezidenta za burana, nebo Ivany Chýlkové, která se za něj stydí. Nova bude asi dalších deset let opakovat reportáž z odemykání korunovačních klenotů, kdy byl prezident zdravotně indisponován. Redaktorce Markétě Mitrofanové asi naskakuje husí kůže, když si vzpomene na okamžik, kdy po vítězné volbě Miloš Zeman políbil Jiřinu Bohdalovou a Karel Steigerwald tvrdí, že dnes Zemana hájí jen Pavel Kohout a jezevčík jeho choti Jeleny.
Nechci brát nikomu jeho názor, jen mi vadí, že novináři zneužívají svého postavení a vnucují občanům své vlastní názory a pocity. Pan Steigerwald by možná byl překvapen, kolik občanů stojí za svým prezidentem. Musel by však ze svých intelektuálních výšin sejít mezi Menzelem nazvané plebejce. A nemusel by se bát, nebyl by ve špatné společnosti.
Bedřich Chasák
Zobrazeno 3179 x
Nahoru