Lidovcům se vydírání vyplácí

sachy-vtzBuďme vděčni za vánoce! Nebýt jich, tvořila by naše země vládu donekonečna. Strana lidová přijala až třetí nabídku ministerských křesel jen proto, že nechtěla protahovat jednání a že, jak uvedl jejich místopředseda Jan Bartošek, jsme v adventu a před námi jsou vánoční svátky. Také kategorická vyjádření předsedy Pavla Bělobrádka stojí za zmínku. Ten se po návratu ze soukromé desetidenní cesty do Spojených států, které dal přednost před vyjednáváním možných koaličních stran, choval doslova vyděračsky. Dokonce jsem nabyl dojmu, že si do USA jel pro jakési noty k jednání s faktickými vítězi parlamentních voleb.
Lidovci, kteří se s pomocí Boží a Svatého Václava dostali po třech letech znovu do Poslanecké sněmovny se ziskem 14 křesel se rozhodli chovat, jako by volby vyhráli. Křesla ministrů kultury a zdravotnictví brali jako výsměch. Ani křesla ministrů dopravy, sociálních věcí a bez portfeje jim nebyla vhod. Umínili si, že bez ministerstva zemědělství s nimi nikdo nehne. Už tento vyděračský požadavek měl signalizovat zejména možnému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi nenasytnost této parlamentní pidistrany a na jejich požadavek nepřistupovat. Stal se opak. Pan Sobotka tolik touží po vládní funkci, že by přistoupil na jakékoliv požadavky KDU-ČSL a ministerstvo zemědělství obětoval. Ukázalo se však, že pro lidoveckého předsedu je i to málo a muselo se čekat na rozhodnutí celostátního výboru. Doslova nevybíravými výrazy se dožadoval dalších ústupků ČSSD a ANO. Domnívám se, že to byl ten pravý okamžik, kdy měla následovat společná SMS předsedů Sobotky a Babiše panu Bělobrádkovi asi tohoto znění : "Nekažte si advent a vánoce, celostátní výbor nesvolávejte, již s vámi nepočítáme". Bylo by po vydírání a v podstatě by se nic neriskovalo. Vytvořila by se menšinová vláda bez lidovců, kteří by ji jistě podpořili, když denně zdůrazňují, že jim jde o blaho republiky a bez nové vlády by to nešlo. A pokud by se státotvornost lidovců jaksi vytratila, stejně by pro novou vládu ruku zvedli. Ve vlastním zájmu. Jistě by si uvědomili, že další předčasné volby by je definitivně odsunuly do politického zapomnění.
Zásluhou slabosti a bezzásadovosti zejména Sociálních demokratů, konkrétně jejího předsedy Sobotky, tedy vznikne trojkoalice. Škoda, že nelze zjistit, kolik účastníků shromáždění na podporu Bohuslava Sobotky v období rozporů s Michalem Haškem by přišlo na náměstí, kdyby předvídali jeho ustupování KDU-ČSL a tím zrazování volebního programu, s kterým sociální demokraté vyhráli volby.
A lidovci, kterým již nevěří ani těch necelých sedm procent voličů, od kterých dostali hlas, se tváří jako velkorysí vítězové, kteří, jak tvrdí, v zájmu občanů naší země ustoupili víc jak třikrát úspěšnějším stranám a spokojili se jen se třemi ministerskými křesly včetně vyvzdorovaného ministerstva zemědělství. Jen pro srovnání – pokud připadnou KDU-ČSL tři křesla, hnutí ANO by podle výsledků voleb mělo dostat křesel osm, počítá však se šesti.

Bedřich Chasák
Zobrazeno 2697 x
Nahoru