Miroslav Kalousek opět zářil

letadloNevím, kolik diváků sledovalo Interview na ČT 24 s Miroslavem Kalouskem, ale doufám, že jich bylo mnoho. Byla to totiž jedna z dalších příležitostí poznat tohoto předního politika naší země, známého nebývalým množstvím neupřímnosti a falše, s jakým se nesetkáváme každý den.
Celé interview s panem Kalouskem se zabývalo dvěma problémy-marné snaze zabránit vydání ruského podnikatele Torubarova do Ruska a rozbití pravicové koalice na pražské radnici.
 Péče o ruského podnikatele ze strany našeho ministra financí byla až dojemná. Boj za svoji stranickou kolegyni Parkanovou před několika měsíci se dal srovnat s tím, co předváděl v tomto případě. Dost dobře jsem nechápal takovou nepředstavitelnou péči o celkem bezvýznamného ruského občana. Byl to příbuzný pana ministra? Dobrý známý? Nebo v tom hrálo roli něco nekalého? Nevím proč, ale stále se mi vtíralo srovnání jednání ministra financí Kalouska s propuštěním katarského prince obviněného za zneužívání našich dětí ministrem spravedlnosti Němcem před několika lety.
Opět jsme byli svědky Kalouskovy výřečnosti, kdy donekonečna mlel svou a redaktorku málem nepustil ke slovu. Například několikrát opakoval, že jsme vydali do Ruska chudáka podnikatele pravděpodobně na smrt. Nepochopil jsem, zda má obavy z fyzické likvidace ruského občana ruskou justicí, nebo ruskými mafiány. Také jsem obdivoval starost pana Kalouska o tohoto muže. Představte si, že o něm nemá zprávy, neví kde se v současné době nachází a nemá možnost kontaktovat se s právníky. Aspoň vidíme, co všechno musí náš ministr financí řešit. Nedivme se tedy, že se například řádně nevybírají daně, nebo že pozornosti celní správy unikají černá skladiště milionu litrů líhu. Zkrátka na tak nepodstatné věci nemá ministr financí čas, když se zabývá obhajobou lidských práv kdejakého hledaného podnikatele. Ale abychom nezmiňovali jen ministra financí. Proslýchá se, že nejen on, ale i další členové české vlády se mohli přetrhnout ve snaze dostat z letadla jakéhosi Torubarova.
V druhé části pořadu se hovořilo o krizi na pražské radnici. TOP 09 vypověděla koaliční smlouvu s ODS a ve spolupráci s opozicí odvolala radní své bratrské pravicové strany. Pan Kalousek samozřejmě neměl ani potuchy, k čemu se jeho topka chystá. Jednalo se výhradně o rozhodnutí pražské TOP 09 a vedení celé strany bylo jen o učiněných krocích dodatečně informováno, konstatoval Kalousek. Bylo to řečeno s takovou přesvědčivostí, že by divák Kalouskovi snad uvěřil i tvrzení, že vůbec nemá potuchy o existenci nějakého pražského zastupitelstva.
Pan Kalousek byl přesvědčivý i v odpovědi na otázku, kdo by mohl zaujmout post primátora. Vidí prý 5-6 pražských zastupitelů své strany, kteří by bez problému uvedenou funkci zvládali. Uznejme, že TOP 09 je v kádrové oblasti obdivuhodnou stranou. Která jiná politická strana by se tak kvalitní členskou základnou mohla pochlubit? Je jen škoda, že své typy nejmenoval. Vykrucoval se takovým způsobem, až jsem nabyl dojmu, že snad ani šest pražských zastupitelů jménem nezná.
Závěrem ještě jeden postřeh. Pan Kalousek využil svého vystoupení v Interviewu především k napadání, pomlouvání a špinění ODS-svého rozhodujícího partnera vládní koalice. Nevědomky poskytl divákům vysvětlení, proč vláda dosahuje tak katastrofálních výsledků a její popularita je na bodu mrazu.

Bedřich Chasák
 
Zobrazeno 2798 x
Nahoru