Ne každý novinář vyniká statečností.

filipVojtěch Filip prý musel cítit velké zadostiučinění, když se stal jedním z premiérových hostů a partnerem politiků přímo na úřadu vlády při projednávání tzv. finanční ústavy, píší redaktoři Práva /ada, nig/. Na tiskové konferenci dokonce stál vedle samotného premiéra a šéfa ODS Petra Nečase a prvního místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska. I šéfka stočlenné strany Lidem velkoryse dovolila Filipovu účast, divili se redaktoři. Nevím, proč by měl v tomto případě předseda KSČM cítit velké zadostiučinění, ale o to mi nejde. Jde mi o autory informace.
Kdyby takovým způsobem informoval bulvární tisk, přešel bych to bez povšimnutí. Možná ani Mladá fronta Dnes, která píše o KSČM v podstatě jen v případech nějakých „senzačních odhalení", by mě nepřekvapila. Ovšem Právo v tomto případě překvapilo nemile. Od seriozních novin, za které se uvedený deník vydává, bych očekával, že bude považovat za samozřejmost účast zástupce jedné z nejsilnějších parlamentních stran na podobných jednáních. Dokonce se domnívám, že seriozní novinář by měl doslova bojovat, aby tomu tak bylo. Měl by například upozorňovat na nenormálnost dvacetiletého bojkotu, v tomto případě Komunistické strany, představiteli vlády a Parlamentu, ale i drtivé většiny sdělovacích prostředků včetně veřejnoprávních.
Bohužel však musím konstatovat, že se občas objeví v uvedeném sdělovacím prostředku názor, který dokáže vyrazit dech. Například pan Alexandr Mitrofanov v jednom z komentářů sděluje, že v Rusku zavedli staronový titul Hrdina práce. Mimo jiné uvedl, že sám prezident Putin na l. máje dekoroval první laureáty a představte si, nechyběl mezi nimi ani soustružník a havíř. Možná si pan Mitrofanov myslí, že by se to u nás naštěstí stát nemohlo.
V rozhovoru s poslancem Alešem Roztočilem, který napůl opustil řady poslanců za TOP 09, redaktora Oldřicha Dandu mimo jiné zajímal jeho názor na KSČM. Otázku uvedl – doslova cituji: „Politickými předsudky zdá se netrpíte, byl jste u porodu komunistické poslankyně". Považuje snad redaktor Danda za nehoráznost, když lékař pravicového smýšlení pomůže rodičce – člence KSČM? Zazlívá mu snad, že pomohl na svět dítěti, z něhož může vyrůst komunista? Buďme rádi, že Ústav pro studium totalitních režimů již má vyměněno vedení. Jinak by pravděpodobně zaměřil veškerou svoji pozornost hledání kompromitujících materiálů na poslance Aleše Roztočila. A to by v tom byl čert, aby se něco nenašlo z období hluboké totality, nesvobody a marasmu na lékaře, který dnes asistuje při porodech komunistek.
Uvědomuji si, že většina novinářů musí psát podle not svých šéfů, popřípadě majitelů sdělovacích prostředků. Pokrytecky to nazývají autocenzurou. Přesto se domnívám, že by alespoň za některými svými názory měli stát a podle svého nejlepšího svědomí je prezentovat.
Zobrazeno 3531 x
Nahoru