Nedůstojný konec Nečasovy vlády

necasPrezident Miloš Zeman pozval na společnou večeři končící vládu. Ukázal se jako státník, který přes celou řadu výhrad vůči ministrům Nečasovy vlády připravil důstojné neformální rozloučení s politiky, kteří vládli naší zemi několik let.
Ne každý ministr však byl na takové úrovni a pozvání přijal. S výjimkou pěti se ostatní omluvili, že již mají jiný program. Nedokáži si představit, o jaké programy šlo, když zabránily vyhovět pozvání prezidenta republiky. Páni ministři museli jít k zubaři, na ryby, na oběd se známým, věnovat se rodině, nebo likvidovali nějaké kompromitující materiály? Nedokáži to posoudit, ale chování ministrů, kteří setkání s hlavou státu odmítli, považuji za ubohost, které nemá v demokratické společnosti obdoby. Co tedy platí? Vládli nám političtí ubožáci, nebo nežijeme v demokracii?
Malost a ubohost v posledních dnech projevují nejen ministři v demisi, ale celá vládní koalice. Často dokazují, že jim vůbec nejde o stát. Uveďme si alespoň tři příklady.
Kategoricky odmítají rozhodnutí prezidenta, které mu umožňuje Ústava - jmenovat nového premiéra podle svého nejlepšího uvážení. Oni přece navrhli svoji kandidátku Miroslavu Němcovou! Vládní koalice v sobě dokonce našla takový stupeň neomalenosti, že sehnala 101 podpisů k podpoře Nečasovy vlády bez Nečase. Že to podepsal takový Michal Doktor, nepřekvapilo. Téměř dva roky vystupuje kriticky ve sněmovně, vyhrožuje, že pro to, či ono ruku nezvedne, aby nakonec vždy odhlasoval, co se po něm žádalo. Že se podepsala Karolína Peake s celou svoji partou, bylo samozřejmostí. Její různá prohlášení již dávno nikdo nebere vážně. Že přidali své podpisy všichni ministři, také chápu. Bojovali za svá koryta a možná čas.  Že se však v celé křehké stojedničce nenajde ani jediný charakterní poslanec, který by odmítl dát důvěru vládě, kde pravděpodobně sedí mnozí korupčníci, pro které si v dalších vlnách zatýkání možná přijde policie, doslova vyrazilo dech. Jsem přesvědčen o tom, že většina našich občanů chápe, že prezident Miloš Zeman si zkrátka nemohl dovolit jmenovat takovou vládu. Mimochodem také proto, že ODS navrhla pravděpodobně svoji poslední čistou členku Miroslavu Němcovou na premiérku. Tu Němcovou, která považovala po nástupu do funkce předsedkyně Poslanecké sněmovny za normální okrádat stát předáním služebního vozidla svému synovi k soukromým účelům a nebýt „šťouravých" novinářů možná okrádá dodnes.
Dalším příkladem malosti vládní koalice je jednoznačné odmítání případného vyjádření důvěry nové Rusnokově vládě. Vůbec ji nezajímá složení vlády a s jakým vládním program před sněmovnu předstoupí. Pro ni je rozhodující fakt, že jí prezident nevyhověl.
Nový premiér Jiří Rusnok postupně skládal vládu z odborníků. Nic na tom nemění ani názor úhlavního nepřítele prezidenta Zemana Vladimíra Špidly, který navržené členy nové vlády považuje za odborníky druhé a třetí kategorie. Cením si, že se pan Rusnok rozhodl nabídnout křesla ministrů i členům Nečasovy vlády. Že někteří odmítli, nepřekvapilo. Kdo překvapil, byl ministr obrany generál Vlastimil Picek. Přes očekávané výpady svých současných kolegů /ani zde například Kalousek nezklamal/ nabídku přijal. Ukázal se jako charakterní politik, kterému jde o věc a neodmítl možnost pokračovat v započaté práci a zároveň v odstraňování hrůzných následků celé řady rozhodnutí nekompetentních politiků, kterým bylo ministerstvo obrany v uplynulých dvaceti letech svěřeno.
Nevím, zda pravicoví poslanci připustí rozpuštění Poslanecké sněmovny a umožní předčasné volby. Pokud ne, neměl by prezident Miloš Zeman v žádném případě připustit, aby naší zemi do voleb řádných řídili lidé Nečasovy vlády, která musela podat demisi pro podezření z korupce a zneužívání tajných služeb. A že se jedná o podezření podložená, svědčí žádost státního zástupce o vydání expremiéra Nečase k trestnímu stíhání.

                                                          
Bedřich Chasák
Zobrazeno 2138 x
Nahoru