Není ČT příliš bohatá?

mince demoV posledním období se ozývají hlasy, zda by se neměly zrušit televizní poplatky. Nejčastěji uváděný důvod je neobjektivnost veřejnoprávní televize. Ta se naposled potvrdila uvedením záběrů z manifestace proti „projetí" amerických vojsk našim územím, konané 28. března na Václavském náměstí. Byl jsem účastníkem a viděl na vlastní oči nesrovnatelně víc odpůrců této provokativní akce, než fandů americké armády. Přesto Česká televize věnovala drtivou většinu času té jednoznačné menšině obdivovatelů USA. Samozřejmě mě to nepřekvapilo.

Osobně se nedomnívám, že by se televizní poplatky měly úplně zrušit, ale snížit určitě. Proč? Nabývám totiž dojmu, že Česká televize neví, co s penězi. Uvedu konkrétní příklad.
Čas od času si tato veřejnoprávní instituce objednává u některých agentur průzkumy, většinou volebních preferencí. Nevím, kolik za ně platí, ale zavánějí vyloženou účelovostí. Nejvíc se vždy směji, když se například dovídáme, že TOP 09 se dotahuje, popřípadě dokonce předbíhá, KSČM a potom dosáhne katastrofických volebních výsledků. Je však možné, že agentury pro Českou televizi dělají průzkumy jen v Praze a nejbližším okolí.
Podobně vyzněly i výsledky průzkumu STEM/MARK kolem již zmíněného průjezdu americké armády naší republikou. Už z položené otázky, zda občanům vadí tato akce, doslova čouhá účelovost a přes osmdesát procent odpovědí – „nevadí" ani nemohlo překvapit. A když si tuto odpověď celá řada politiků, historiků, komentátorů a zejména televizních moderátorů vysvětlí a potom prezentuje tak, že se přes 80 % občanů „zalyká štěstím" nad přítomností Američanů, je účel zadání průzkumu vrchovatě naplněn. Já však v tomto případě plně souhlasím s titulkem jednoho z komentářů Antonína Raška „Nevadí neznamená vítat". I zde uvedu některé příklady opravňující toto tvrzení.
Doslova nesnáším Miroslava Kalouska. Považuji jej za demagoga, arogantního člověka často napadajícího své kolegy a politika, kritizujícího všechno a všechny. Neznamená to však, že by mi vadilo, kdyby navštívil mé město. Ovšem s vítáním v obětí by nemohl počítat.
Ani návštěva paní Němcové by mi nevadila. Je sice zarážející, že jsme mohli mít ve funkci předsedkyně Poslanecké sněmovny, vážné aspirantky na předsedkyni vlády a dokonce možnou kandidátku na prezidentku ženu, která například doslova ubohým způsobem požaduje po vládě neproplatit prezidentovi republiky cestu do Moskvy na oslavu 70. výročí ukončení nejstrašnější války v dějinách lidstva. Neznamená to však, že by se nemohla vystavit posměchu i v našem okresním městě.
Dokonce se domnívám, že by vedle mne ani mnoha dalším občanům nevadilo, kdyby například přijeli na návštěvu exposlanci Fuksa, Šnajdr a Tluchoř, kteří se vykašlali na hlasování podle „svého nejlepšího svědomí"a raději se vzdali svých mandátů, pravděpodobně ne nezištně. Obvinění z korupce se však vyhnuli. Ne proto, jak rozhodl soud, že by se ho nedopustili, ale proto, že všechno „upekli" na půdě /možná WC/ Poslanecké sněmovny. Měli štěstí, imunita je zachránila. Dokonce by nám ani nevadila neskutečná bezcharakternost uvedených lidí, která jim dokonce dovolila vymoci si finanční odškodnění a omluvu od státu. Ovšem připustit , že bychom návštěvu takovýchto lidí vítali s chlebem a solí, tak to určitě ne. V příkladech by se jistě dalo pokračovat.
A podobné to je i s odpovědí na účelově formulovanou otázku, zda někomu vadí, či nevadí americká armáda v naší zemi. Zadaný průzkum je dalším konkrétním příkladem toho, že naše veřejnoprávní televize se utápí v penězích, které vyhazuje doslova oknem. Jinak by si průzkumy takového charakteru přece nemohla dovolit.

Bedřich Chasák
Zobrazeno 4101 x
Nahoru