Prezident hostem rychnovského okresu

prezidentNávštěva prezidenta republiky Miloše Zemana v Rychnově nad Kněžnou byla očekávaná s určitým napětím. Pokud někdo předpokládal, že do našeho města přijede na konci třídenní návštěvy Královéhradeckého kraje unavený starší muž, byl příjemně překvapen.

Do doslova nabitého sálu Národního domu vstoupil usměvavý a optimisticky naladěný prezident. Již v jeho stručném úvodním vystoupení z něj vyzařovala spokojenost, která se také odrazila v hodnocení našeho kraje a konkrétních míst, která navštívil v minulých dnech. Věřím, že hodnocení bylo upřímné a svědčí o ocenění velmi dobré činnosti zejména krajského zastupitelstva včele s vládnoucí koalicí /vysoký stupeň skromnosti mi dělá problém připomenout, že naše strana je její součástí/ , ale také například zastupitelstva našeho města.
V podobném duchu pokračovala i beseda. Prezident Zeman již tradičně chtěl dát přednostně prostor dotazům svých oponentů. Nevím, zda při příjezdu vítal prezidenta republiky před divadlem někdo s červenou kartou v ruce. V sále však nikdo takový nebyl, popřípadě se báli opustit anonymitu davu a tak se prezident Zeman musel „spokojit" jen s konkrétními dotazy, které v žádném případě nesledovaly útok na prezidenta. Stručné a jednoznačné odpovědi nás seznámily s názory našeho prezidenta na oblast vzdělávání /zejména vysokoškolského a středoškolského/, důchodů, soudců, církevních restitucí atd. Otevřenost, vtip a v některých případech mírná jedovatost při odpovědích pro nás nebyly překvapením. Vždyť právě tyto vlastnosti a schopnosti dělají Zemana Zemanem. Proto je považován za prezidenta bezprostředního, srozumitelného a přes nesouhlas většiny sdělovacích prostředků za nejlepšího od roku 1989.
Nevím, jaké složení občanů v přeplněném sále bylo. Není to podstatné, ale přesto by mě například zajímalo, zda se zúčastnili alespoň někteří učitelé. Možná by mnohý změnil na svého prezidenta názor. Možná by dokonce někteří na základě získaných nových zkušeností velkoryse povolili pověsit ve své třídě obraz prezidenta republiky. Třeba by jsme se od svých dětí a vnoučat přestali o panu prezidentovi dovídat výhradně informace, že mluví sprostě a fandí Putinovi, který prý je horší, než Hitler.
Nebyla v žádném případě náhoda, že prezident Miloš Zeman odcházel ze setkání s občany Rychnova nad Kněžnou za bouřlivého potlesku. A občané? Jistě opouštěli sál s dobrými pocity a s přesvědčením, že máme dobrého prezidenta.

Bedřich Chasák
Zobrazeno 5402 x
Nahoru