Promarní koalice možnost zbavit se lidovců?

kotelNová vláda ještě neprošla hlasováním v Poslanecké sněmovně a lidovci opět vydírají. Jejich předseda varoval koaliční partnery, že pokud jejich poslanci podpoří komunistický návrh na zrušení lustračního zákona, bude to KDU-ČSL považovat za porušení koaliční smlouvy. Mimochodem – v koaliční smlouvě o lustračním zákoně není ani slovo.

Lidovci dávají jednoznačně vítězům voleb /ČSSD a ANO/ na vědomí, že pokud nebudou skákat, jak jejich strana se čtrnácti poslanci bude pískat, vládu položí. Podle ministra kultury Hermana se prý jedná o jednu ze zásadních věcí, ve kterých jejich strana nemíní ustupovat. Před několika týdny si prosadili ministerstvo zemědělství, potom pro ně byly zásadní církevní restituce, dnes to jsou lustrace, příště to může být třeba požadavek na zavedení povinného náboženství ve školách. Co všechno bude pro lidovce zásadní, si budou postupně rozhodovat sami. Abych to zkrátil. Představitelé KDU-ČSL velmi rychle vystihli, že mají za partnera sice vítěznou, ale zároveň bezzásadovou a trvale ustupující ČSSD v čele s předsedou Bohuslavem Sobotkou, který je ochoten se vzdát i plnění předvolebních slibů, jen když bude vládnout. Nedivme se tedy, že lidovci drze diktují svým nesrovnatelně silnějším vládním kolegům své požadavky.
Domnívám se, že by poslanci již kvůli nehoráznému vydírání ze strany KDU-ČSL měli zrušení lustračního zákona do druhého čtení pustit. Jak by to nakonec se zrušením tohoto zákona dopadlo, by nebylo v tomto případě důležité. Za rozhodující a pro naši zemi významné bych považoval už to, že by se vládní koalice zbavila lidovců a poslala je tam, kam patří - do společnosti bezvýznamné ODS. Nepředstavitelnou radost by mělo nejméně osmdesát procent našich občanů. Náhradu za odstoupivší dva lidovecké ministry by jistě bez problémů obě zbývající koaliční strany našly mezi svými odborníky. Třetí zbytečný post ministra, který byl vytvořen výhradně pro pana Bělobrádka, by se mohl zrušit bez náhrady. Byl by to zároveň první krůček v předpokládaném bránění vyhazování milionů korun daňových poplatníků
Zobrazeno 3210 x
Nahoru