Také se nestačíte divit jednání Nečase, Kalouska a spol.?

prahaJiž při prvních krocích orgánů činných v trestním řízení, tedy policie a státních zástupců, jsme byli svědky celé řady připomínek a výhrad ze strany pravicových politiků, představitelů ODS zejména. Ovšem to, co se dělo a děje po rozhodnutí Nejvyššího soudu snad neočekával nikdo.

Zpochybňování policie a státního zástupce bylo a je na denním pořádku. Přední politici se chovají, jako by jim orgány činné v trestním řízení patřily, popřípadě je oni sami řídili. Expremiér Nečas s exministrem Kalouskem se například snažili rozhodovat o tom, kdy budou jako svědci vyslechnuti. Doslova si údajně museli výslechy vynutit. Policie a státní zástupce prý jednají liknavě. V průměru nevyslechli ani jednoho svědka denně. No není to hrůza? A odkud tuto informaci Petr Nečas vlastně má? Na základě nejednoznačných závěrů Nejvyššího soudu byla podle Nečase pošlapaná lidská práva exposlanců. Státní zástupce prý kašle na zdravotní stav obviněných, kteří ve vazbě nevýslovně trpí. Stále ještě poslanec Nečas dokonce tvrdí, že se jedná o zinscenovaný politický proces. Chybělo jen přirovnání paní Nagyové k Miladě Horákové. V příkladech by se jistě dalo pokračovat. Zkrátka od státního zástupce Ivo Ištvána po posledního policistu by měli všichni rezignovat na funkce, popřípadě být odvolání, přinejmenším přísně potrestaní. Možná stojí za zaznamenání, že ani jednou nebyli podobně hrubým způsobem napadání soudci, i když právě oni rozhodovali například o odposleších a uvalení vazby podezřelých.
U pana Kalouska jeho počínání nijak nepřekvapuje. Jedná a chová se vždy arogantně, nepřipouští jiný názor než svůj, donekonečna si mele svou a opakuje stokrát řečené. Zkrátka suverén k pohledání. Navíc mu dávají sdělovací prostředky maximální prostor. Ne, že by mi to vadilo. Naopak – čím častěji uvidí voliči falešného Kalouska na obrazovce, tím větší šanci máme, že strana, která ho dá na svoji kandidátku, nedopadne ve volbách nejlépe. Kalouskovi totiž jeho demagogickým vyjádřením věří již jen ti nejotrlejší.
Horší je jednání Petra Nečase. Doposud jej většina lidí vnímala jako seriozního politika a najednou se chová doslova nepochopitelně. Buď v kritickém období, které dnes jistě prožívá, ukázal svoji pravou tvář nebo jeho chování potvrzuje, že žena dokáže udělat i z rozumného muže nejisté a bezcharakterní stvoření. Nevím, co je v tomto případě lepší ať už pro Nečase, nebo nakonec i pro náš stát.
Vrcholně nejhorší však v současné krizové situaci naší země je chování Občanské demokratické strany. Ta dokonce vyzývá ministryni spravedlnosti a potažmo vládu, aby proti „zločinným" policistům a státním zástupcům zakročila. Dělá to takovým způsobem, že jsem pro jistotu nalistovat naší Ústavu, jestli do ní náhodou jako přílepek k nějakému zákonu nepropašoval například vystudovaný právník právnické fakulty v Plzni Marek Benda článek hovořící o vedoucí úloze ODS ve společnosti.
Nevím, co všechno se kolem případu korupce v Poslanecké sněmovně ještě odehraje. Jedno však je jisté. Celá řada našich zázračně zbohatlých politiků si alespoň na nějaký čas oddechla. Doufejme, že jejich klid nebude trvalého rázu.

Bedřich Chasák
Zobrazeno 2934 x
Nahoru