Začíná výprodej kulturního bohatství?

lobkovickeho-palacPo návštěvě Německa premiérem Bohuslavem Sobotkou se opět začíná hovořit o prodeji Lobkovického paláce němcům. Ovšem s jedním podstatným rozdílem – u sociálních demokratů jsme svědky změny názoru na uvedený plánovaný akt.
 
Na odmítavá stanoviska mnohých ještě opozičních politiků ČSSD z nedávné doby právě v případě prodeje Lobkovického paláce se postupně začíná zapomínat. Bohuslav Sobotka po setkání s německou kancléřkou se s prodejem prakticky ztotožnil a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek svá dřívější kategorická prohlášení o nepřípustnosti prodeje naší kulturní památky zásadně přehodnocuje. Zatím.
Stanoviska politiků ostatních vládních stran ještě nejsou známá. Ministr financí Andrej Babiš s tím asi žádný problém mít nebude. Vždyť každá koruna pro vykradenou státní kasu dobrá. Zda podobný názor budou mít i ostatní jeho spolustraníci, se uvidí. A lidovci? U této strany a v tomto případě mohou být němečtí zájemci o Lobkovický palác klidní.
Opoziční pravice, zejména pak TOP 09 již s předstihem tleská ve stoje. Takový Karel Schwarzenberg napětím a radostným očekáváním ani nespí.
Naskýtá se otázka, jaký názor na prodej má náš občan. V rámci rozhodnutí naší vlády to je celkem jedno. Nikdo se jich na to ptát nebude. Vždyť nakonec o nic nejde. Palác nám do Německa nikdo neodveze, jak tvrdí premiér. Jistě si mnozí pamatujeme, že se ještě ve funkci ministra financí podobně vyjadřoval Miroslav Kalousek. Žádný zlý Helmut nám přece půdu, kterou mu umožníme v porovnání s naší měnou za „pár šupů" koupit, do Německa nepřesune, tvrdil. Všímáte si té shody názoru politiků, kteří se ještě nedávno neshodli na ničem?
Podle takového uvažování potom nechápu, proč v naší zemi neprodáme všechno. Zatím jsme prodávali podniky, proč nepokračovat prodejem kulturních památek? Vždyť takových paláců, zámků a podobných budov máme. Proč zatěžovat stát starostmi o takové objekty, i když se jedná o nenahraditelné kulturní dědictví. Prodejme to a bude zase několik let z čeho krást. Ukončit bychom to mohli prodejem Pražského hradu. Že by neměl prezident kde úřadovat? Prosím vás, nedramatizujme to! Nějakou luxusnější maringotku bychom snad sehnali. Vždyť již dnes máme celou řadu obcí, které přišly o veškerý svůj majetek, a starosta musí úřadovat ve svém obýváku.
Uvědomuji si, že ironie do uvedené problematiky snad ani nepatří. Jak však upozornit na neskutečné rozprodávání majetku všeho lidu, který byl budován po staletí? Jak zabránit našim politikům postupně rozprodávat republiku?
V posledních volbách do Poslanecké sněmovny jistě žádného voliče sociální demokracie nenapadlo, že svým hlasem podporuje stranu, která bude po pravicové vládě minimálně uvažovat o dalším rozprodávání státního majetku, včetně kulturních památek. Ale podobné zrady ČSSD se dočkali například i u řešení církevních restitucí.

Bedřich Chasák
Zobrazeno 2901 x
Nahoru